Annons

En cm från pers för Emilia i Falun 2025

Emilia Malmehed 6875 Foto: DECA TEXT&BILD

Årsbästa i kula blev resultatet för Emilia Malmehed, IF Göta, som efter Lag-SM-finalen i Sollentuna åkte upp till Falun och var med på deras söndagstävling.

Annons

Emilia Malmehed

Där hon vann kula på årsbästat 15,54, som var retsamma en centimeter från hennes personbästa från fjolårets Bottnarydskast.

Årsbästa, även där nära personbästa, blev det för Emma Palmgren IF Göta, som för första gången i år gjorde över sextio meter i slägga. Där hon var tvåa på 61.30 eller fyrtionio centimeter från personbästat. Vann släggan gjorde Grete Ahlberg, Hammarby, på 67.90.

Dagens dubbel svarade Julia Karlsson, KFUM Örebro, som både tävlade i seniorklassen (44.13) och i sin normala klass F19 med 44.90 som dagens bästa kast.

Annons

Efter att gjort tre raka släggtävlingar över sextio meter, så fattades det tjugoåtta centimeter för att sviten skulle hålla i sig för Midea Allard från Västerås FK.

Sextiometerssviten hålls dock i liv för klubbkamraten Alfons Halls, som nu i sin femtonde tävling stannade på 62.02 och var tvåa bakom islänningen Hilmar Örn Jönssön som vann på 70.67. För Alfons har ett årsbästa på 65.61 från maj månad och ett personbästa på 67.30 på hemmaplan för nästan ett år sedan.

Text och Bild: DECA TEXT&BILD

Annons

Annons

Relaterade nyheter

K 100M F 2,8 6169
Göta sexa på Lag-SM 2025 - Nära medalj

Det bjöds på helt nyrenoverade banor, när Lag-SM-finalen avgjordes på Sollentunavallen i lördags. Och där det kom att bli väldigt jämt i kampen om en plats på pallen. IF Götas damlag samlade ihop totalt 79 poäng och slutade sexa på det. Men. Det var…

LÄS MER
Melwin Lycke Holm 2698
Skärgårdshoppet 2025 - En höjdare

På Sannavallen i Kristinehamn fortsatte ”tävlingarna runt sjön” med Skärgårdshoppet. Och där det stod höjdgala på agendan. Två klasser, damer och herrar, med seger för JEM-klara och Sverige-ettan Melwin Lycke Holm från Kils AIK,

LÄS MER