Framgångar på Bislett - Boysen Memorial 2026
04 JULI 2026 | 15:56
På klassiska Bislett i norska huvudstaden Oslo fanns det en hel del svenskar med när ”Boysen Memorial” avgjordes.
Där det blev en tredjeplats i längdhoppet för Samuel Ekelund, IF Göta, som hade tre hopp över 7.60 i sin serie och med 7.69 i längsta hoppet.
Och som i år har tagit över klubbrekordet för IF Göta i längdhopp, då med 7.74 nere i Spanien, men gjorde nu sin näst längsta tävling utomhus.
Vann gjorde Hammarbys Niklas Wall som hade hela 7.85.
På pallen hamnade även Alvin Reinebo, KFUM Örebro, som hade 47,16 på 400 meter som tvåa bakom Irländaren Ciaran Carth på 46,91. Därmed sänkte Alvin återigen sitt personbästa och nu lär det inte vara längre till det är dags för en 46:a.
Text och bild: DECA TEXT&BILD
Relaterade nyheter
Med över 7500 starter under fyra dagar på Slottsskogsvallen i Göteborg, så är det ett fullproppat program från tidig morgon till sen kväll.
LÄS MER
Årets Lag-SM avgjordes på Sola Arena i Karlstad med ett undantag och det var längdhoppet. För den del av mästerskapet gick i den så kallade Museiparken och var en väldigt speciell del av tävlingen.
LÄS MER