Annons

Göteborg Inomhus 2025 - Höjdarpers för både My och Gustav

Gustav Malmkvist 1DS 6697 1248 Foto: DECA TEXT&BILD

Personbästa i höjdhopp blev det både för My Olsson, IF Göta, och Gustav Malmqvist, Katrineholms SK när de besökte Friidrottens Hus för Göteborg Inomhus i helgen.

Annons

My vann F17-klassen och noterade 1.63 med mersmak, då hon var nära att även få med sig 1.65. Som i så fall hade varit totalpers i och med att hon har 1.64 utomhus också det från tävling i Göteborg.

My sprang även 200 meter och var där F17-tvåa på 26,41.

My Olsson

För Gustav så var det både tangerat och personbästa, när han klarade 2.03. Tangerat för de 2.03 han hade på inne-SM i Kil ifjol. Men också personbästa med ”fel” ben – som kanske är rätt ben.

Annons

Han har alltså klarat 2.03 både med höger och vänster ben.

Nu återstår att se om han kan gå tillbaka till att hoppa med vänsterbenet eller om han tvingas jobba vidare med högerbenet. Det man kan säga är att det verkar kunna bli väldigt bra oavsett vilket ben det blir. Blir det som i Göteborg, det vill säga hopp med höger som upphoppsfot, så finns det ju en del att slipa på när det gäller ribbpassagen.

Gustav slutade trea på sina 2.03 och där den dubbla danske mästaren Marius Hytholm Alex Petersen vann på 2.06.

Gustav Malmqvist

Text och Bild: DECA TEXT&BILD

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Friidrottsfokus 1 (1)
Friidrottsfokus

Missa inte Svensk Friidrotts nya webbinarieserie Friidrottsfokus! I premiären är temat "Att rekrytera och behålla ideella ledare", torsdag 20 februari kl 16.00-17.00.

LÄS MER
Maja Åskag 2363
Seger & pers för Maja på Nordenkampen 2025

I Kameleonten Sports Hall i Esbo utanför Helsingfors i Finland avgjordes årets Nordenkamp. Där det blev svenska seger både på dam och herrsidan. Och där det fanns med tre deltagare - alla i hopp - från Södra Svealand i de svenska lagen.

LÄS MER