Hanna på pallen i Världens största halvmara - Göteborgsvarvet 2025
20 MAJ 2025 | 11:41
Göteborgsvarvet i den 45:e upplagan med 55.000 anmälda löpare fyllde gatorna i Göteborg under lördagen och där löparna stördes av starka vindar. Värst var väl när man passerade över Älvsborgsbron.
Starten av loppet går på vägen som går mellan Slottsskogsvallen och grönområdet Slottsskogen. Och etter att slingrat sig runt i Göteborg med en avstickare över till Hisingen så avslutat loppet med målgången inne på klassiska Slottsskogsvallen.
I det kvinnliga loppet så svarade Hanna Lindholm, Eskilstuna FI, som sprang in som trea i loppet och var näst bästa svenska med sin tid 1.15,12.
Vann loppet gjorde Karolina Bjerkli Grövdal, Norge, på 1.08.33 och med Örgryte Samrawit Mengsteab som bästa svenska med tiden 1.13.26. Medan herrloppet, efter stor dramatik och till och med en diskning, så gick segern till Suldan Hassan från Ullevi 1.03.39.
Göteborgsvarvet avgörs i lölika formen under nästan en hel vecka med stafett, paralopp, junior, ungdom och barnlopp. Och så med höjdpunkten Varvet 21 097,5 meter.
Relaterade nyheter
I mellandagarna fylldes Eva Lisa Holtz Arena i Karlstad av liv, rörelse och härlig energi när ett 60-tal friidrottare samlades för en gemensam träningsdag. Tillsammans med flera anhöriga skapades en dag präglad av gemenskap, utveckling och ren idrott…
LÄS MER
I centrala delarna av Göteborg med start och mål på Heden avgjordes den 44:e upplagan av Sylvesterloppet i ett kyligt väder. Och för Liduina van Sitteren, Örebro AIK, var det tillbaka där hon vann veteran-VM-guld för två år sedan.
LÄS MER