Henke trea i FBK i Hengelo 2025
10 JUNI 2025 | 14:42
FBK betyder olika saker för Henrik Larsson från IF Göta, Karlstad. På hemmaplan så är det ju stadens lag i ishockey, medan det betyder något helt annat i holländska Hengelo.
Och det var på den senare platsen som ”Henke” var under måndagen. När friidrottsgalan FBK eller Fanny Blankers-Koen med tillägget Games. Fanny som 1948 tog hem hela fyra OS-guld när mästerskapet avgjordes i London. Hon gick bort 2004 i en ålder av 85 år.
Och till minne av henne så avgörs FBK i Hengelo varje år och där Henrik Larsson sprang 100 meter under måndagskvällen. Han noterade 10,29 i en motvind på -1,0 meter/sekund och var trea i finalen på det. Där segertiden var 10,25 med hemseger för Elvis Afrifa. Där det var jämnt. Bara tre hundradelar mellan tvåan och femma i loppet.
Relaterade nyheter
Lördag med Triumfglass-spelen i Tybblelundshallen i Örebro och söndag med Econ Games Indoor i Westinghouse Arena i Västerås.
LÄS MER
Med bara några dagar kvar till sin 50-årsdag (grattis från SöSv) så var Daniel Berr, Västerås FK, på plats i Tybblelundshallen i Örebro för att deltaga i Vinterspelen i regi av Glanshammars IF.
LÄS MER