Isak och Petra vann på Tyrvingelekerne i Norge 2025
17 JUNI 2025 | 10:31

Norges största ungdomstävling i friidrott är Tyrvingelekerne och där det blev några segrar med hem till Södra Sveland.
Där Isak Olsson från KFUM Örebro tog hem seger i slägga för Gutter 17 år, eller P17, med att pricka 59 meter. Det var Isaks tredje längsta kast och där personbästat lyder på 62.20 från Täby i början av månaden.

Seger blev det också för Petra Bäckström, Säffle FIK, som noterade 47.65 som segerlängd i den kvinnliga finalen i slägga. Hon hade också två länga kast på höga 45 och 46.72.
Notera också att Tilda Bernhult, KFUM Örebro, var fyra i den kvinnliga spjutkastning på 44.26.
Relaterade nyheter

Under vingarna på Hässelbyloppet, som går genom Vällingby och har målgång inne på Hässelby IP, avgjordes också årets nästsista SM-tävling i friidrott. Tio kilometer för senior, 22-årsjuniorer samt veteraner.
LÄS MER
Söndag 26 okt hålls årets Höstmöte för Södra Svealand i Tybblelundshallen, Örebro. Vi kan nu presentera tidsprogrammet.
LÄS MER