Karlstad GP-Träff

27 Gemensam träning med Anders Möller

I samband med att Folksam Grand Prix arrangerades i Karlstad 4-5 juli hade Södra Svealand en utvecklingsträff för 14-17 åringar samt deras tränare. Totalt var det 70 deltagare med på träffen och tillsammans representerade de 16 olika friidrottsföreningar.

Träffen startade efter lunch på tisdagen med incheckning på Carlstad SportHostel, utdelning av goodie bags och kort information om vad kommande dygn skulle erbjuda. Ett fullspäckat schema med bland annat teambuilding i ledning av Södra Svealands ungdomskommitté, föreläsningar, deltagande vid pressträff, stavhopp i inre hamn, besök av Svenska Friidrottsförbundets ordförande Johan Storåkers, god mat och gemensam träning. 

Under Karlstad GP-Träff genomfördes tre föreläsningar,
- Sånt vi borde veta - Tävlingsregler med Daniel Grenegård, Förbundsstarter
- Sånt vi kommer behöva veta - World Ranking med Anders Möller, PC hopp
- Sånt som vi måste veta - Antidoping med Lars Andersson, RF-SISU Värmland

Träffen avslutades på Sola Arenas läktare där vi hejade fram stjärnorna på Folksam Grand Prix.

Stort tack till alla er som bidrog till en lyckad träff! 

Relaterade nyheter

P16 400M 6508
Medaljregn över Södra Svealand på IUSM 2026

Årets inomhus-USM för klasserna 15 och 16 år avgjordes i Göteborg och Friidrottens Hus, där vårt distrikt fick med sig inte mindre än 17 medaljer. Fördelade på 6 stycken guld, 7 stycken silver och fyra stycken brons.

LÄS MER