Maja nära distriktsrekord i Grekland och Emil i Peru 2025

TEM21 1807 Foto: DECA TEXT&BILD

I grekiska Kalamáta var det så när att distriktsrekordet i längdhopp för kvinnor fick sig en knuff framåt.

Det var när Maja Åskag, Råby Rekarne FFI, hoppade 6.73 och var med det bara två centimeter från sitt personbästa, klubbrekord samt distriktsrekordet för Södra Svealand.

Maja Åskag

Dessutom hade Khaddi Sagnia, IF Göta, 6.54, så det är inte omöjligt att vi kommer ha två av våra tjejer i distriktet som kommer att ta sig över Majas d-rek på 6.75 från juli 202.

Notera också att i en annan världsdel, Lima, Peru i Sydamerika, så gjorde Emil Millán de la Oliva från Eskilstuna FI en stark insats på maraton, när han noterade 2:21:25 som fjortonde man i loppet.

Emil Millán de la Oliva i Terräng-EM

Text och Bild: DECA TEXT&BILD

Relaterade nyheter

Liduina Van Sitteren F 3,5 5152
Satte punkt för 2025 i Sylvesterloppet Göteborg

I centrala delarna av Göteborg med start och mål på Heden avgjordes den 44:e upplagan av Sylvesterloppet i ett kyligt väder. Och för Liduina van Sitteren, Örebro AIK, var det tillbaka där hon vann veteran-VM-guld för två år sedan.

LÄS MER