Nära 70 för Kajsa i Wyoming Power Meet 2025

Kajsa Borrman F 5,6 6986 Foto: DECA TEXT&BILD

Vilken säsongsstart det blev för Kajsa Borrman, Västerås FK, på andra sidan av Atlanten. Det var när hon säsongsdebuterade för sitt Colorado State på Wyoming Power Meet och då både i kula och viktkastning.

I kula blev det en femteplats med nya perset 14.28, vilket var en förbättring med elva centimeter av tidigare rekordet.

Medan det blev seger i viktkastningen och det på strålande 21.12. Med en marginal till tvåan på nästan tre meter. Förra säsongen dröjde det till i slutet av januari innan hennes första kast i karriären över 20 meter. Nu smällde hon till med det redan i första tävlingen och hennes 20.82 20.29 20.43 och längsta kastet 21.12 lovar gott inför resten av säsongen. Kajsas 21.12 eller just under 70 foot gör att man hoppas på att det blir både över 70 i både vikt och sedan utomhus i slägga. Då med olika längdenhet.

Kajsa Borrman

Text och Bild: DECA TEXT&BILD

Relaterade nyheter

Anton Pranjic 0807
Fyra från distiktet på ungdoms-EM 2026

Ungdoms-EM arrangerades i år i italienska Rieti, som ligger drygt åtta mil från huvudstaden Rom. Och som i år bjöd på ett riktigt tropiskt väder, något som ställde till det på många sätt.

LÄS MER
F19 4X100m 0673
Åtta NM-medaljer med hem från Finland 2026

På Kaarlenkenttä eller Karlsplan i finska Vasa avgjordes den Nordiska Juniorlandskampen och som dessutom inkluderar ett Nordiskt mästerskap för åldersklassen 19 år. Där Sverige vann både flick- och pojkmatchen.

LÄS MER