Örebro kämpar för en ny friidrottsarena utomhus - debattartikel 2025

Ny Utearena I Örebro 2025 09 04 (NA) Bild: Axel Narving (Nerikes Allehanda, Örebro)

Örebro har ingen utearena som går att använda för tävling och har under 15 år nu kämpat för att en ska byggas. Nu kanske det äntligen börjar komma närmare en lösning.

Den lokalt största friidrottsföreningen i Örebro, KFUM Örebro Friidrott, har tillsammans med Södra Svealands Friidrottsförbund och Svenska Friidrottsförbundet haft kontakt med både lokaltidningen och politiker i kommunen. Nedan är en debattartikel som publicerats nyligen och de senaste beskeden pekar på en färdig arena 2029, men om så blir fallet återstår att se.

Debattartikel i Nerikes Allehanda publicerad 7 nov 2025 
(https://www.na.se/2025-11-07/orebro-behover-en-bra-friidrottsplats/):
"

Erfarenheterna från vårt land visar på att en närhet mellan en kvalitativ friidrottshall och en idrottsplats kan bidra till en bred och framgångsrik verksamhetsutveckling. Vi anser att det är mycket utmanande och negativt att Örebro inte har en funktionell och fullstor utomhusanläggning för friidrott. Vårt tålamod börjar ta slut efter nästan femton års väntan. Samtidigt som vi kan konstatera att flera föreningar bedriver en vital verksamhet som bidrar till en friskare och mer hållbar stad. Till exempel genomförs verksamhet för alla åldrar och även i områden med socioekonomiska utmaningar vilket bidrar till ett mer socialt hållbart lokalsamhälle. Bland annat har KFUM Örebro tillsammans med företaget Atea framgångsrik inkluderande ungdomsverksamhet i kommundelarna Baronbacken och Oxhagen inom ramen för satsningen på Miniorlandslaget.

Ett antal föreningar är framgångsrika arrangörer av tävlingar, både på arena och motionslopp. En ny idrottsplats utomhus kan säkert leda till att Svenska Friidrottsförbundet framöver kan placera ett antal SM-tävlingar i Närkes residensstad.


Vi har noterat att det i media nämns att det inom Örebro kommun lagts fram ett förslag om att en ny idrottsplats, med göra möjligheter till friidrottsverksamhet utomhus, ska vara klar år 2029. Vi förutsätter nu att politiken fattar nödvändiga beslut för att denna tidsplan ska vara realistisk och kunna verkställas.

Verksamheten inom friidrotten bidrar till ett Örebro som utvecklas i en bred bemärkelse och bygger broar mellan individer och grupper.

Friidrott är en mångsidig och klassisk idrott men den ställer även stora krav på ledarinsatser och funktionella anläggningar.

Anläggningsfrågorna bevakar Svenska Friidrottsförbundet kontinuerligt och speciellt viktigt är det att vår idrott kan bedrivas under stora delar av året på många olika platser i vårt avlånga land. Vi följer noga anläggningssituationen i Örebro och önskar påpeka att det är viktigt att friidrottens alla grenar kan utövas utomhus på ett ändamålsenligt sätt i er kommun, lämpligen på en idrottsplats i nära anslutning till Tybblelundshallen. Det har under flera år genomförts ett noggrant utredningsarbete om hur en sådan anläggning kan planeras och utformas.


En funktionell idrottsplats kommer att positivt bidra till föreningslivet, främst inom träning men även för tävlingar.

Att på ett ändamålsenligt sätt kunna utöva friidrott bidrar mycket till bättre folkhälsa i en tid när många människor rör sig allt mindre. Vår idrott är allsidig, passar många olika individer och ger en god social mognad. Friidrotten är mycket jämställd och alla kan deltaga med samma möjligheter till utveckling och delaktighet. Vår verksamhet och dess föreningsliv är en viktig kraft för integration och social utveckling i Örebro.

Idrottsplatsen ska självklart vara öppen för att ta emot skolelever i olika åldrar och för spontan rörelseglädje.

Johan Storåkers
ordförande i Svenska Friidrottsförbundet

Mats Zetterlund
ordförande i Södra Svealands Friidrottsförbund

Per Drageryd
ordförande i KFUM Örebro Friidrott

"

Tidigare har även t.ex. denna artikel pulbicerats av NA:
https://www.na.se/2025-09-04/har-vantat-i-15-ar-talamodet-tar-slut/

Relaterade nyheter

Krister Larsson 1756
Västerås FK på en fjärdeplats i årets Castorama 2025

Totalt var det 90 klubbar som deltog i årets upplaga av Castorama (kastmångkamp med grenarna kula-spjut-diskus-slägga) och där Upsala IF stod som vinnare med 33114 poäng före Hässelby SK som tvåa på 32678 poäng. När det gäller deltagarantal var Hässe…

LÄS MER