Annons

Samma PALL som på SM ifjol - Stora Turebergskastet 2025

Pallen K Spjut 1117 Foto: DECA TEXT&BILD

Just nu så håller man på med renovering av Sollentunavallen, vilket gjorde att man var tvungen att flytta ”Stora Turebergskastet” till Edsbergs Sportfält.

Annons

Och där det kom 12 tjejer till start i spjutkastningen för seniorer.

När tävlingen var över så var det två tjejer från Södra Svealand på pallen. Med Carolin Näslund, Göta, som tvåa på 50.73 med ytterligare ett kast över 50-meterslinjen.

Vann spjutet gjorde Hässelbys Beatrice Lantz.med 52.27 och med Eunice Karlsson, Eskilstuna FI, som trea med 48.98. Det innebar att man fick samma pall som på Friidrotts-SM i Uddevalla förra året.

Så i dessa återvinningstider kan vi använda samma ”pall” som förra året i Uddevalla.

Text och Bild: DECA TEXT&BILD

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Starten F 4,0 0470
Trail-SM 2025

Med 750 höjdmeter under de 35 kilometer som årets SM i trail hade, när man sprang upp och ner för Billingen i Skövde, så hade man en brutal avslutning uppför slalombacken upp mot Billingehus.

LÄS MER
Sigge Bergentz F 6,3 0503
Match i matchen på Lag-SM kvalet 2025

Björlandavallen på Hisingen öster om Göteborg var platsen för Lag-SM-kvalet och där både IF Göta och KFUM Örebro hade med lag. Och där det blev något av en match i matchen på herrsidan mellan de båda laget från Södra Svealand.

LÄS MER