Södra Svealands trupp på förbundsårsmötet 2025

Södra Svealand 1107 Foto: DECA TEXT&BILD

Årets förbundsårsmötet avgjordes på hemmaplan på Hotell Winn i Karlstad och ett fullt lag från Södra Svealand.

Via en frågesport med Stefan Holm, Kils AIK, på fredagen, så var det sedan mötesförhandlingar och val under lördag och söndag. Och där samtliga i Styrelsen inklsive ordföranden omvaldes.

Notea att i förbundsstyrelsen sitter från vårt distrikt: Stephan Hammar från IF Göta som vice ordförande

Stephan Hammar

Och vad som mer hände kan Du läsa genom att gå in på länken.

https://www.friidrott.se/forening-forbund/forenings-forbundsnyheter/beslut-i-karlstad-gallande-styrelseforslag-och-motioner/

Och slutligen så tilldelades Stefan Olsson, IF Göta och GS i SFIF (någon månad till) Svensk Friidrotts förtjänstmedalj i guld. Och som hyllades av sin ”upptäckare” Ulf Karlsson.

Stefan Olsson

Text och Bild: DECA TEXT&BILD

Relaterade nyheter

Liduina Van Sitteren F 3,5 5152
Satte punkt för 2025 i Sylvesterloppet Göteborg

I centrala delarna av Göteborg med start och mål på Heden avgjordes den 44:e upplagan av Sylvesterloppet i ett kyligt väder. Och för Liduina van Sitteren, Örebro AIK, var det tillbaka där hon vann veteran-VM-guld för två år sedan.

LÄS MER