Annons
Svea på OS-pallen i Ungdoms-OS 2025
05 AUGUSTI 2025 | 11:43

När årets upplaga av EYOF eller ungdoms-OS som man brukar kalla det, så blev det ett svenskt silver i höjdhopp på flicksidan.
Annons
Det var Svea Victorén, KFUM Örebro, som tog sig till final och väl i finalen så slog hon till med ett nytt personbästa på hela 1.82.
Det gav ett silver bakom spanjorskan Aitana Alonso som klarade 1.86 och satte med det nationsrekord för Spanien. Svea hade en riktigt bra dag och var felfri upp till 1.76, då första rivningen kom, men fixade höjden i den andra omgången. Och då var det bara två kvar i tävlingen.
När Svea sedan tog nästa höjd, som var 1.78 redan i första försöket, så var hon i ledningen. Medan spanjorskan tog tillbaka ledningen genom att klara i första på nästa höjd. Och sedan släppt hon aldrig tillbaka Svea i ledning. Ett silver var verkligen meriterande och dessutom på personbästahöjden 1.82

Därmed ställer sig Svea sig i den raden av svenska höjdhoppsmedaljer på damsidan vid ungdoms-OS som tagit medaljer.
2025 Svea Victorén, silver Skopje, Nordmakedonien
2015 Maja Nilsson silver Tbilisi, Georgien
2001 Emma Green, guld Murcia, Spranien ,
1999 Carolina Klüft, guld Esbjerg, Danmark
1993 Kajsa Bergqvist, guld Valkenswaard, Nederländerna
1991 Maria Gruffman-Rönnlund, brons Bryssel, Belgien
Dessutom var Evelina Olsson, IFK Sunne, femma i längdhopp på 6.04 och bara fem centimeter upp till medaljplatsen. Och nio centimeter till segrarinna Aleksandra Sochacka från Polen med 6.13. Så den tävlingen var verkligen inte avgjord för än sista hoppet var genomfört.
Evelina var sedan också med på 100 meter häck, men där hennes 13,81 inte räckte till något avancemang.
Och nästa gång, om två år alltså, blir det ungdoms-OS i italienska Lignano.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

På Sola Arena i Karlstad gick årets Friidrotts-SM under dagarna tre, med en tjuvstart med gång och 10000 meter i Kil under torsdagen. Där det blev medaljer till Södra Svealand. Men också två stora eloger till arrangörsklubbarna IF Göta och inte minst…
LÄS MER
I Västerås arrangerades Westinghouse Gurkspel med nästan 800 starter och i Arvika var det Stjärnspelen med drygt 400 starter som genomfördes i helgen som var.
LÄS MER