Två inomhus-SM arrangeras i Södra Svealand 2024

Namnlös (3)

På uppdrag av Svenska Friidrottsförbundet kommer Inomhus-SM i friidrott arrangeras den 16-18 februari med Kils AIK och IF Göta Karlstad som arrangörer. Tävlingarna kommer till största del hållas i Eva Lisa Holtz arean i Karlstad, med undantag för herrarnas höjd som kommer avgöras i ECG Arena i Kil. Bara en vecka efter ISM arrangerar KFUM Örebro IJSM-IUSM17 i Tybblelundshallen! Det är mycket skoj som händer nu!

Mer information om ISM finns här.

Dina biljetter till tävlingarna i Eva Lisa Holtz arena och ECG Arena hittar du här

Information om IJSM-IUSM17 finns här

 

Relaterade nyheter

Maja ÅSKAG 9574
Dubbla guld till Maja i NM i Köpenhamn 2026

Det blåste friska vindar under den första dagen av Nordiska mästerskapen på Østerbro Stadion i Köpenhamn. Och en frisk fläkt i det svenska laget var Maja Åskag från Råby Rekarne, som tog hem guld i både längdhopp och tresteg.

LÄS MER
Starten Sth Marathon 7757
Efteranmälan gav silver i Stockholm Marathon 2026

När den 47:e upplagan av Stockholm Marathon avgjordes i ett underbart väder, i alla fall för publiken, så fick löparna det extra plågsamt. Det är ju svårt att hitta skugga på banan runt om kring i centrala delarna av huvudstaden.

LÄS MER