Västerås och Göta på topp-10 i Castorama 2025

Kajsa Borrman 7987 Foto: DECA TEXT&BILD

Den 19 oktober är sista dagen för Castorama och så här långt med tre veckor kvar så ligger både Västerås FK (4a) och IF Göta (8a) i lagtävlingen Castorama som är en kastmångkamp med grenarna kula, spjut, diskus och slägga.

Individuellt ligger Alfons Haals, Västerås FK, bäst till med 2700 poäng på en 14:e plats och med bidrag från andra sidan Atlanten veteranen Mattias Borrman 22a med 2561 poäng.

Alfons Haals

Och på damsidan är Kajsa Borrman så bra som tvåa med 3152 poäng för ett par veckor sedan på Fort Collins. Dessutom Sara Forssell fyra med 3062 poäng och på tiobästalistan så här långt återfinns också Ellen Mähler, SK Bore, med 2891 poäng och Tilda Bernhult, KFUM Örebro, m,ed 2866 poäng.

Kajsa Borrman

Tid kvar att bättra på siffrorna innan vi dra snöret den 19 i den här månaden.

Text och Bild: DECA TEXT&BILD

Relaterade nyheter

Maja ÅSKAG 7096
Rapport från VM i Tokyo, Japan 2025

På National Stadium i Tokyo avgjordes det 20:e Världsmästerskapet i friidrott och där det fanns med fyra stycken från Södra Sveland i den svenska truppen. De fyra gjorde sju starter under tävlingens dryga vecka 13-21 september.

LÄS MER