Västerås tvåa på Lag-USM 2026

Ella Högman Skager 5022 Foto: DECA TEXT&BILD

Vi hade med två klubbar från Södra Svealand när Lag-USM 17 år avgjordes på Hällåsen Arena, Söderhamn. Det var Västerås FK och IF Göta.

Och där det var VFK som gick bäst och slutade tvåa bakom Turebergs FK till sist bland de tretton klubbarna som kom till start.

  

1 Turebergs FK 174 poäng

2 Västerås FK 143 poäng

3 Huddinge AIS 141 poäng

4 Hammarby IF 139 poäng

5 Malmö AI 133 poäng

6 IF Göta 129 poäng

De som tog en topp fem placeringar var...

Flickor

Astrid Tallsäter, FI Göta, sprang hem det andra heatet på 100 meter med tiden 12,70 och var femma på det. Vindarna spelar så klart roll och första heatet hade +0,8 mot -0,2 i Astrids heat.

Samma placering tog Rebecka Albinsson, Göta, som hade 59,14 i det första heatet som trea och totalfemma.

Götas stafettkvartett Ella Högman Skager, Zara Branneby, Rebecka Albinsson och med Astrid på den avslutade sträckan fick tiden 49,68 med Hammarby IF just framför på 49,47.

Ella Högman Skager

Det var jämt i toppen av höjdhoppet, där två tjejer båda klarade 1.66, men där det Edla Danielsson från Göta som var den som hade minst antal rivningar. Och tog med det hem segern och gav Göta en fullpoängare.

Edla Danielsson

Både Göta och Västerås var med bland de fem främsta i tresteget. Båda på 11.05. Där Ella Högman Skager tog fjärdeplatsen med bättre andrahopp mot Minya Öryd.

Minya Öryd

Fyra var Göta även genom My Olsson i diskuskastningen och där hon noterade 30,86 med seger för UEM-medaljösen Sarah Berkani från Malmö AI på 41.88. Och i spjutkastningen var det Västerås som fick med sig en fjärdeplats genom Molly Eriksson med 34.69.

 

Pojkar

Västerås Erik Jansson dubblerade med framgång och var tvåa på 800 meter med tiden 1.58,32. en tid som innebar personbästa för Erik och där bara David Ahlberg från Bromma IF var före över mållinjen med 1.57,97. Erik vann sedan också 2000 meter hinder på tiden 6.20,46 med god marginal till de bakomvarande.

Erik Jansson

Och så var det där med vinden, Inte särskilt rättvist i och med att man tävlar om poäng i två skilda heat. Första heatet hade -0,2 medan andra heatet hade hela -1,9 meter/sekund. Ändå så hade Malte Nyqvist, Västerås, 15,92 i sitt debutlopp på 110 meter häck. Något som gav en fjärdeplats och viktiga poäng till klubben. Malte var också med i Västerås stafettlaget på 4x100 meter. Där han efter att Wilmer Åkerlund och Martin Skoog hade sprungit de två första sträckorna kunde ta emot pinnen och fullfölja den tredje sträckan för att sedan se att Elliot Borbas tog sig över mållinjen som andra lag med tiden 44,21. Där Huddinge AIS vann på 44,05.

Medan mångkamparen Jonas Lingrée, Göta, hoppade till sig en femteplats i stav med 3.63.

Och slutligen så visade Götas pricksäkra ungdomslandslagsman Anton Pranjic att han kunde trycka iväg den fem kilo tunga kulan exakt 17 meter. Och tog med det en fullpoängare till Göta.

Anton Pranjic

Text och Bild: DECA TEXT&BILD

Relaterade nyheter

Astrid Tallsäter 174
Götas tjejer tvåa i Kraftmätningen 2026

På Hällåsen Friidrottsarena i Söderhamn avgjordes finalen av Kraftmätningen, dit IF Göta hade kvalat in. Och där det blev ett silver till tjejerna med 12504 poäng efter Hammarby IF drygt 150 poäng före.

LÄS MER