Annons
Växjö Inomhuskast 2025 - Midea Allard försvarade sin position
03 FEBRUARI 2025 | 13:31

I den väldiga ”Tipshallen” i Växjö arrangerades tre dagar med enbart kast och där man i grenmenyn kunde läsa kula, vikt, diskus och spjut.
Annons
Där det var en försmak på ungdoms-SM i Göteborg i F17-klassen viktkastning, då de tre främsta i klassen fanns på plats. Vann gjorde Midea Allard från Västerås FK, som också är Sverige-etta i klassen, och som nu hade 17.82. Och hade en segermarginal på dryga metern till tvåan Klara Petersson från Sävedalens AIK med 16.66.
Nästa möte blir nog på USM i Friidrottens Hus i Göteborg första helgen i mars.

Med den nya kulvikten fem kilo, så kom Anton Pranjic från IF Göta till Växjö med ett personbästa på 14.66 från Örebro Indoor Games i förra månaden. Det perset fick sitt ordentlig knuff framåt. Då Anton tryckte iväg kulan hela 16.54 och var trea på det i P17-klassen. Och då skall man veta att Anton bara tävlar i P16 och har en dryg månad fram till det är dags att åka upp till Skellefteå för USM. Persstöten i Växjö innebar också att han nu toppar Sverigestatistiken.

KFUM Örebros Isak Olsson nådde 18.92 i P17-vikten och var på det tvåa bakom Sverige-ettan Oscar Juhlén från Upsala IF som hade 19.21.
Och som bästa svenska i F19-klassen noterade Ellen Mähler, SK Bore, 41.70 som trea med en brittiska och finska före sig i tävlingen. Ellen var även fyra i Vikt på 13.06.

Notera också att...
...Johannes Nilsson, Västerås FK, var tvåa i herrvikten med 14.96.
...Melvin Dahlén, Västerås FK, var fyra i P19 med 16.17.
...i den internationella seniorklassen i diskus för damer med deltagare från både Danmark och Island
...Julia Karlsson, KFUM Örebro, slutade tvåa trekvarts meter från segern med sina 42.50 – personbästa.
...Anne-Sophie Hartmann, SK Bore, var spjuttrea i F17 med 35.70 (pers).
Nästa gång det blir kasttävlingar i Tipshallen i Växjö, då gäller det Viktkastning för både damer och herrar, när inomhus-SM för seniorer avgörs 21-23 februari.
Text och Bild: DECA TEXT&BILD
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Missa inte Svensk Friidrotts nya webbinarieserie Friidrottsfokus! I premiären är temat "Att rekrytera och behålla ideella ledare", torsdag 20 februari kl 16.00-17.00.
LÄS MER
I Kameleonten Sports Hall i Esbo utanför Helsingfors i Finland avgjordes årets Nordenkamp. Där det blev svenska seger både på dam och herrsidan. Och där det fanns med tre deltagare - alla i hopp - från Södra Svealand i de svenska lagen.
LÄS MER