Wilma sprang hem sitt första SM-guld i Stockholm Marathon 2025
02 JUNI 2025 | 12:40
Det blev ett Stockholm Marathon, inklusive svenska mästerskapen, som IF Göstas Wilma Modig aldrig kommer att glömma.
Hon svänger in på Olympiastadion och passerar 42-kilometersskylten. Då spricker hennes ansiktet upp i ett stort leende och de sista 195 meterna in mot målet framför den kungliga läktaren blir en jublande löpning.
För det står klart att det blir SM-guld och det på strålande tiden 2.36.03 för Wilma. Dessutom hennes andra SM-medalj under maj månad – tog ju silver på halvmaran (också i Stockholm) för knappt tre veckor sedan. Viken månad maj blev!
Wilmas tid var dessutom ett nytt distriktsrekord för Södra Svealand med 55 sekunder. Och därmed så får vi byta ut de 2.36.58 som Tuulikki Räisänen från Enhörna IF hade 1983. Det stod sig alltså 41 år 11 månader 26 dagar. Så grattis till det också Wilma.
En stund senare så får hon kliva upp på pallen och mottaga SM-guldet. Hon delar pallen med silvermedaljösen Samrawit Mengsteab från Örgryte IS och från Södra Svealand Hanna Lindholm från Eskilstuna FI med 2.39,22 på bronsplatsen.
Hanna vinner dessutom K45-klassen.
Och som SM-sexa återfinns IF Götas Frida Michold på 2.44,46 och dessutom var Eva-Maj Emeby från Västerås FK tjugonde med 2.57.40 – drygt två minuter från personbästat.
Detta var tredje Götaguldet på maraton för damer, de andra två togs av Liz Hjalmarsson 1992 och 1993.
På den manliga sidan var det Simon Karlsson, Tisdagsklubben Örebro, som var bästa lokala löpare med 2.27.21 på en tolfteplats i SM-klassen. Jonas Nilsson, Örebro AIK, var egentligen före Simon, med 2:25:52 i mål, men var ej anmäld i SM-klassen. Guldet gick till Samuel Russom från Hässelby SK med 2.16.39.
Relaterade nyheter
Det var två intensiva tävlingsdagar i Sollentunahallen i helgen och där man fick se fem stycken nya SAYO-rekord. Ett av rekorden svarade Emil Enqvist, IFK Gnesta, för i pojkar 15´s kulstötning.
LÄS MER
När den 48:e upplagan av ”Julklappsjakten” avgjordes i Friidrottens Hus i regi av Göteborgs KIK med drygt 2200 anmälda starter.
LÄS MER