Evelina Olsson - Europamästarinna U18!

Evelina Olsson 3126 Evelina Olsson tillsammans med sin tränare Mats Svärdsén efter prisutdelningen på U18-EM.

Evelina Olsson tog guld i längdhopp under U18-EM i Slovakiska Banská Bystrica, med ett fantastiskt hopp på 6.35!

Efter att Evelina Olsson slutat tia i sjukampen gick hon in i längdfinalen på den fjärde tävlingsdagen som en av favoriterna med ett årsbästa på 6.19. Evelina tog ledningen direkt genom att hoppa 6.18 i kraftig motvind (-2.3). 6.09 i den andra omgången följdes av 6.35 (!) i den tredje. Personligt rekord med 16 centimeter och Evelina hade efter halva tävlingen ett tydligt grepp om guldet, och det kom att räcka hela vägen till guldet. Evelina som tävlar för IFK Sunne är U18 Europamästarinna! 

Stort grattis till Evelina, IFK Sunne och hennes tränare Mats Svärdsen!

Med 6.35 går Evelina in som åtta genom tiderna i Sverige bland juniorer. Evelina är född 2008 och har tre hela säsonger kvar som junior.

 

Övriga representanterna från Södra Svealand gjorde också många strålande prestationer, se alla resultat från U18-EM.

 

 

 

Relaterade nyheter

Starten 10K F 4,0 1219
Martin och Sanna på pallen i SM-milen 2025

Under vingarna på Hässelbyloppet, som går genom Vällingby och har målgång inne på Hässelby IP, avgjordes också årets nästsista SM-tävling i friidrott. Tio kilometer för senior, 22-årsjuniorer samt veteraner.

LÄS MER