DM Castorama en höstsprakande kastfest!
01 OKTOBER 2024 | 17:25
För andra året i rad stod Stenungsund Friidrott och Tyft Arena IF värd för DM i Castorama, som sannerligen var ett västsvenskt mästerskap med representation från Lidköping IS, IFK Halmstad, Trollhättan FIK, Brattås CK och Istrum SK. Mästerskapet var verkligen en manifestation, när vår fria idrott är som bäst, glädje, gemenskap och rörelse!
I damklassen segrade Alma Jolbäck Lidköpings IS följt av distriktets verkliga frisksportare Linda Åkerman.
I herrklassen visade Brattås CK upp en sällad skådad dominans, där Christoffer Johansson gick segrande ur striden följt av Magnus Almegius.
Tyft Arena IF TACKAR distriktet och medverkande föreningar för en grymt härlig samverkan. Tillsammans gjorde vi DM i Castorama, till just det- en höstsprakande kastfest!
Relaterade nyheter
Sista septemberhelgen präglades framför allt av Lidingöloppet. Dessutom finns flera VSM-tävlingar att redovisa. Men vi börjar med en kasttävling i Falkenberg.
LÄS MER
Sista anmälan till Riksidrottsgymnasierna närmar sig med stormsteg, och ansökan till Västsvenskas tre NIU i friidrott är även de öppna.
LÄS MER