Finnkampen2019_1920NY.jpg

 
    Hem / Tävlingar / Distriktsrekord

Distriktsrekord

Distriktsrekord (PDF)

Distriktsrekord män        
100 m 10.20 Henrik Larsson IF Göta Skara 6.6 2019
200 m 20.78 Henrik Larsson IF Göta Karlstad 1.9 2019
400 m 46.04 Johan Lannefors Västerås FK College Station, TX 9.5 1998
800 m 1:45.94 Åke Svensson IFK Kristinehamn Stockholm 30.6 1975
1000 m 2:18.4m Åke Svensson IFK Kristinehamn Karlstad 12.8 1976
1500 m 3:39.2m Åke Svensson IFK Kristinehamn Oslo, NOR 25.8 1976
1 mile 4:02.5m Stefan Nilsson Västerås IK Göteborg 12.8 1975
2000 m 5:14.02 Kari Niemelä IK VIK-friidrott Sollentuna 23.7 1987
3000 m 7:49.36 Erik Sjöqvist Enhörna IF Helsinki, FIN 8.8 2003
5000 m 13:23.74 Erik Sjöqvist Enhörna IF Kassel, GER 13.6 2003
10000 m 27:58.70 Lars-Erik Nilsson Kils AIK Aachen, GER 30.5 1986
1 timme 20 128 Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI Brussel, BEL 4.9 2020
5 km väg <14:00        
10 km väg <29:00        
Halvmarathon 1:02:53 Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI Gdynia, POL 17.10 2020
Marathon 2:12:33 Kjell-Erik Ståhl Enhörna IF Stockholm 7.6 1986
100 km väg 6:51:27 André Rangelind IF Göta Norrköping 13.7 2016
3000 m hinder 8:28.28 Jan Hagelbrand Kils AIK Stockholm 17.7 1984
110 m häck 13.98 Sven Nylander IF Göta Helsinki, FIN 9.8 1986
400 m häck 48.37 Sven Nylander IF Göta Roma, ITA 1.9 1987
Höjd 2.37 Stefan Holm Kils AIK Athinai, GRE 13.7 2008
Stav 5.50 Patrik Johansson Västerås FK Oslo, NOR 1.7 1989
Längd 8.06 Andreas Otterling KFUM Örebro Bad Langensalza, GER 4.7 2015
Tresteg 16.36 Tord Henriksson IF Göta Stockholm 1.9 1985
Kula 20.36 Hans Almström Nyköpings BIS Helsinki, FIN 4.9 1976
Diskus 65.14 Kenneth Åkesson Västerås IK Västerås 27.9 1975
Slägga 78.64 Kjell Bystedt IK VIK-friidrott Västerås 6.8 1988
Spjut 89.10 Patrik Bodén IF Göta Austin, TX 24.3 1990
Tiokamp 8168 Lennart Hedmark IF Göta Bonn, GER 23.9 1973
    (11.47  7.21  15.36  1.92  48,88  14,58  47.67  4.30  81.18  4:45.0)  
4x100 m 40.62 IF Göta   Värnamo 11.6 1983
    Torbjörn Watz - Sven Nylander - Dan Orbe - Tommy Johansson  
4x200 m 1:27.8m IK VIK-Friidrott   Västerås 19.5 1981
    Jan-Olov Johansson - Peter Johansson - Per-Ola Olsson - Anders Ojanen
4x400 m 3:09.83 IF Göta   Huddinge 3.6 2007
    Johan Engberg - Mikael Jacobsson - Simon Johansson - Fredrik Johansson
4x800 m 7:24.71 Västerås IK   Eskilstuna 7.6 1980
    Stellan Thorén - Wilhelm Pössl - Christer Ström - Håkan Kaneberg  
4x1500 m 15:16.05 Västerås IK   Eskilstuna 8.6 1980
    Wilhelm Pössl - Stellan Thorén - Christer Ström - Håkan Kaneberg  
Inomhus män          
60 m 6.60 Henrik Larsson IF Göta Norrköping 16.2 2019
200 m 20.95 Johan Engberg IF Göta Wien, AUT 1.3 2002
400 m 46.91 Mikael Jakobsson KFUM Örebro Lincoln, NE 8.2 2003
800 m 1:50.21 Olle Walleräng Råby-Rekarne FI Eskilstuna 19.1 2002
1500 m 3:47,0m Pererik Hagberg IF Göta Göteborg 9.3 1974
3000 m 7:49.27 Erik Sjöqvist Enhörna IF Stockholm 20.2 2007
5000 m 13:49.43 Jonas Leandersson IF Göta Sollentuna 12.3 2021
60 m häck 7.87 Filip Lööv IF Göta Norrköping 17.2 2013
Höjd 2.40 Stefan Holm Kils AIK Madrid, ESP 6.3 2005
Stav 5.20 Björn Johansson Västerås FK Akron, OH 13.2 2010
Längd 8.12 Andreas Otterling KFUM Örebro Stockholm 17.2 2016
Tresteg 16.22 Andreas Otterling KFUM Örebro Stockholm 10.2 2010
Kula 19.83 Hans Almström Nyköpings BIS Detroit, MI 12.3 1976
Vikt 22.14 Markus Johansson IF Göta Göteborg 23.2 2014
Sjukamp 5454 Rasmus Carlsson KFUM Örebro Växjö 10.2 2013
    (7.25  6.87  13.11  1.91  8.83  5.12  2:51.76)    
4x200 m 1:26.10 IF Göta   Göteborg 25.2 2007
    Johan Engberg - Simon Johansson - Fredrik Johansson - Christian Sjöberg
Distriktsrekord kvinnor        
100 m 11.35 Irene Ekelund Kils AIK Kil 8.6 2013
200 m 22.92 Irene Ekelund Kils AIK Donetsk, UKR 14.7 2013
400 m 51.69 Ann-Louise Skoglund IF Göta Stockholm 1.7 1986
800 m 2:01.86 Monica Westén IF Göta Gävle 7.7 1993
1000 m 2:47.8m Lena Bergström IF Göta Uusikaupunki, FIN 17.8 1978
1500 m 4:11.18 Malin Ewerlöf Södertälje IF Oslo, NOR 30.6 1989
1 mile 4:40.74 Karoline Nemetz Råby-Rekarne GIF Stockholm 8.7 1981
2000 m <5:50        
3000 m 8:50.22 Karoline Nemetz Råby-Rekarne GIF Sittard, NED 16.8 1980
5000 m 15:59.84 Karoline Nemetz Råby-Rekarne GIF Oslo, NOR 11.7 1981
10000 m 34:00.12 Jeanette Nordgren Enhörna IF Karlskrona 3.8 1986
1 timme >17000        
5 km väg <17:00        
10 km väg <35:00        
Halvmarathon 1:13:52 Jutta Pedersen Enhörna IF Beograd, YUG 5.5 1991
Marathon 2:37:06 Karoline Nemetz Råby-Rekarne GIF New York, NY 25.10 1981
100 km väg 8:18:45 Kerstin Rosenqvist Västerås LK Seregno, ITA 22.4 2012
3000 m hinder 10:23.34 Marie Nilsson IF Göta San Luis Obispo, CA 4.4 2004
100 m häck 13.25 Ann-Louise Skoglund IF Göta Borås 18.6 1985
400 m häck 54.15 Ann-Louise Skoglund IF Göta Stuttgart, GER 30.8 1986
Höjd 1.94 Sofie Skoog IF Göta Rio de Janeiro, BRA 18.8 2016
Stav 4.04 Minna Svärd IF Göta Canyon, TX 8.5 2021
Längd 6.60 Maja Åskag Råby-Rekarne FI Nairobi, KEN 22.8 2021
Tresteg 14.05 Maja Åskag Råby-Rekarne FI Tallinn, EST 16.7 2021
Kula 16.07 Anna Söderberg Fjugesta IF Luleå 7.8 1994
Diskus 58.74 Anna Söderberg Fjugesta IF Göteborg 30.7 1994
Slägga 69.09 Cecilia Nilsson Råby-Rekarne FI Halle, GER 24.5 2008
Spjut 61.96 Sofi Flink Västerås FK Moskva, RUS 16.8 2013
Sjukamp 6085 Monica Westén IF Göta Götzis, AUT 17.6 1990
    (13.57  1.84  11.23  24.32  6.21  32.32  2:06.27)  
4x100 m 45.72 IF Göta   Värnamo 11.6 1983
    Esteri Mäkinen - Charlotte Holmström - Ann-Louise Skoglund - Susanne Lorentzon
4x200 m 1:36.7m IF Göta   Hässleholm 10.6 1979
    Helena Pihl - Eva Persson - Charlotte Holmström - Ann-Louise Skoglund
4x400 m 3:39.27 IF Göta   Huddinge 2.6 2007
    Louise Fredriksson - Emma Björkman - Louise Gundert - Erica Mårtensson
4x800 m 8:41.70 IF Göta   Gävle 9.6 1990
    Catarina Widing - Monica Strand - Monika Klebe - Monica Westén  
Inomhus kvinnor        
60 m 7.32 Emma Rienas IF Göta Torino, ITA 9.3 2009
  7.32 Irene Ekelund Kils AIK Stockholm 21.2 2013
200 m 23.15 Irene Ekelund Kils AIK Norrköping 17.2 2013
400 m 52.40 Ann-Louise Skoglund IF Göta Madrid, ESP 23.2 1986
800 m 2:02.66 Monica Westén IF Göta Stockholm 8.3 1994
1500 m 4:11.70 Malin Ewerlöf Södertälje IF Den Haag, NED 19.2 1989
3000 m 9:26.82 Liz Hjalmarsson IF Göta Ottawa, CAN 14.1 1983
5000 m 16:52.80 Rebecca Johansson IF Göta Minneapolis, MN 27.1 2001
60 m häck 8.18 Maja Rogemyr IF Göta Beograd, SRB 3.3 2017
Höjd 1.94 Sofie Skoog IF Göta Växjö 13.2 2016
Stav 4.05 Minna Svärd IF Göta Lubbock, TX 25.2 2022
Längd 6.47 Kaiza Karlén IF Göta Växjö 26.2 2022
Tresteg 13.67 Maj Åskag Råby-Rekarne FI Malmö 21.2 2021
Kula 15.88 Karin Colberg Västerås FK Stockholm 4.2 1992
Vikt 19.41 Cecilia Nilsson Råby-Rekarne FI Göteborg 26.2 2011
Femkamp 4520 Monica Westén IF Göta Berlin, GER 9.2 1991
    (8.44  1.83  11.17  6.05  2:07.37)    
4x200 m 1:40.09 IF Göta   Göteborg 14.1 1989
    Marika Johansson - Catarina Widing - Monica Strand - Ann-Louise Skoglund
Distriktsrekord P19        
100 m 10.22 Henrik Larsson 99 IF Göta Tampere, FIN 11.7 2018
200 m 20.85 Henrik Larsson 99 IF Göta Stockholm 10.6 2018
400 m 47.17 Johan Lannefors 76 Västerås FK Sollentuna 22.7 1995
800 m 1:49.4m Åke Svensson 53 IFK Kristinehamn Helsinki, FIN 20.8 1972
1000 m 2:25.18 Patrik Emanuelsson 66 IK Viking Stockholm 2.7 1985
1500 m 3:44.49 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne FI Göteborg 2.9 2003
1 mile 4:11.7m Stellan Thorén 55 Västerås IK Easton, PA 9.5 1974
3000 m 8:09.6m Pär Wallin 95 IFK Sala Västervik 19.7 1973
5000 m 13:29.59 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI Göteborg/S 29.8 2020
10000 m 28:23.21 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI Leiden, NED 19.9 2020
2000 m hinder 91 5:37.4m Christer Ström 56 Västerås IK Athinai, GRE 24.8 1975
3000 m hinder 91 9:04.99 Erik Lindblom 69 Ärla IF Eskilstuna 12.8 1988
110 m häck 99 13.88 Filip Lööv 92 Kils AIK Mannheim, GER 3.7 2010
400 m häck 91 50.85 Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro Uppsala 20.8 2000
Höjd 2.21 Stefan Holm 76 Kils AIK Budapest, HUN 16.6 1995
  2.21 Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF Mannheim, GER 4.7 2010
Stav 5.05 Patrik Johansson 68 IFK Västerås Södertälje 19.8 1987
Längd 7.65 Johan Taléus 94 Eskilstuna FI Stockholm 7.9 2013
Tresteg 16.06 Tord Henriksson 65 IF Göta Växjö 26.8 1984
Kula 6.0 19.62 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK Torsby 31.5 2008
Diskus 1.75 56.55 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK Göteborg 29.6 2008
Slägga 6.0 76.34 Markus Johansson 90 Säffle FIK Torsby 30.5 2009
Spjut 800 74.66 Patrik Bodén 67 SK Bore Uddevalla 25.9 1986
Tiokamp 7138 Sten Ekberg 64 Nyköpings BIS Gelsenkirchen, GER 26.9 1982
    (senior 11.2m  7.07  11.77  2.06  52.7m  15.1m  42.02  4.10  50.70  4:45.7m)
4x100 m 42.9m KFUM Örebro   Örebro 15.6 1974
    Roland Gustavsson 57 - Anders Ohlsson 76 - Hans-Göran Eriksson 56 - Peter Säll 56
Stafett 1000 m 1:57.86 Västerås FK   Huddinge 31.7 2021
    Henrik Skoog 04 - Lucas Ulegård 03 - Oliver Smedskog 02 - Mattias Waernulf 02
3x800 m 5:51.01 Västerås FK     2005
    Henrik Astfors 87 - Jimmy Holmroos 89 - Erik Folke 86  
Inomhus P19          
60 m 6.85 Henrik Larsson 99 IF Göta Örebro 14.1 2018
400 m 48.74 Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro Stockholm 17.2 2000
1500 m 3:47.23 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne FI Göteborg 7.2 2004
60 m häck 99 7.72 Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF Göteborg 9.2 2020
Höjd 2.19 Stefan Holm 76 Kils AIK Örebro 18.2 1995
Stav 4.90 Tom Johansson 99 KFUM Örebro Uppsala 24.2 2018
Längd 7.31 Simon Karlén 94 KFUM Arvika Karlstad 21.1 2012
Tresteg 15.94 Simon Karlén 94 KFUM Arvika Steinkjer, NOR 11.2 2012
Kula 6.0 19.72 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK Göteborg 8.3 2009
Vikt 15.88 17.70 Leo Bystedt 03 Västerås FK Växjö 25.2 2022
Sjukamp 5198 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås FK Bollnäs 11.2 2007
    (7.26  6.79  13.17  1.94  8.53  4.23  ???)    
Distriktsrekord F19        
100 m 11.66 Fanny Runheim -99 Thorengruppen TFC Tampere, FIN 31.8 2018
200 m 23.54 Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Karlstad 10.8 1980
400 m 52.23 Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Malmö 13.8 1981
800 m 2:04.80 Angela Persson 62 IF Göta Varberg 12.7 1980
1000 m 2:48.09 Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Västerås 29.6 1990
1500 m 4:12.32 Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Karlskrona 23.7 1991
3000 m 9:22.36 Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Södertälje 7.6 1990
5000 m 16:44.84 Agnes Sjöström 94 IK Westmannia Sollentuna 27.6 2013
2000 m hinder 6:43.38 Wilma Karlsson 03 IF Göta Linköping 20.8 2021
3000 m hinder 10:30.93 Moa Rothman -96 Västerås FK Eskilstuna 16.7 2015
100 m häck 13.46 Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Beijing, CHN 23.9 1981
400 m häck 56.00 Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Göteborg 11.8 1981
Höjd 1.91 Emelie Färdigh 77 IF Göta Karlskrona 11.8 1996
Stav 3.80 Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad 27.7 2016
Längd 6.60 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FI Nairobi, KEN 22.8 2021
Tresteg 14.05 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FI Tallinn, EST 16.7 2021
Kula 15.24 Amanda Malmehed 98 IF Göta Helsingborg 25.8 2017
Diskus 52.88 Anna Söderberg 73 Fjugesta IF Helsinki, FIN 29.8 1992
Slägga 59.42 Jennifer Andersson 01 Västerås FK Västerås 1.8 2020
Spjut 61.96 Sofi Flink 95 Västerås FK Moskva, RUS 16.8 2013
Sjukamp 5795 Emma Stenlöf 96 Västerås FK Tampere, FIN 15.6 2014
    (13.98  1.76  12.77  25.12  5.87  41.56  2:22.45)  
4x100 m 46.89 IF Göta   Karlstad 28.7 2008
    Maja Rogemyr 91 - Marine Jonsson 91 - Julia Mlakar 90 - Caroline Sandsjoe 92
Stafett 1000 m 2:13.41 Västerås FK     12.6 2004
    Johanna Sjöström 86 - Evelina Lunner 86 - Camilla Eriksson 88 - Jenny Holmroos 86
3x800 m 6:35.36 IK VIK-friidrott     1982
    Marie Landgren 64 - Sirpa Niemelä 64 - Åsa Svenson 64  
Inomhus F19          
60 m 7.54 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Göteborg 26.2 2011
400 m 54.24 Sandra Wagner 92 KFUM Örebro Sätra 31.1 2010
1500 m 4:30.35 Erica Andersson 70 IF Göta Sätra 14.2 1999
60 m häck 84 8.32 Ida Thunberg 99 KFUM Örebro Gävle 18.2 2018
Höjd 1.90 Emelie Färdigh 77 IF Göta Göteborg 4.2 1995
  1.90 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne FI Eskilstuna 16.1 1999
Stav 3.83 Minna Svärd 98 IF Göta Växjö 21.2 2016
Längd 6.23 Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika Tampere, FIN 11.2 2017
Tresteg 13.67 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FI Malmö 21.2 2021
Kula 4.0 15.39 Agnes Larsson 97 IF Göta Göteborg 28.2 2015
Vikt 9.08 17.75 Anna Göthberg 01 Västerås FK Växjö 23.2 2019
Femkamp 3783 Maria Richtnér 73 IF Göta Karlstad 25.1 1992
    (8.90  1.61  10.81  5.48  2:19.66)    
Distriktsrekord P17        
100 m 10.51 Henrik Larsson 99 IF Göta Sollentuna 26.8 2016
200 m 21.30 Henrik Larsson 99 IF Göta Tbilisi, GEO 16.7 2016
400 m 48.56 Fredrik Johansson 86 Fjugesta IF Stockholm 14.9 2003
800 m 1:50.08 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne FI Helsinki, FIN 23.8 2002
1500 m 3:45.89 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne FI Göteborg 27.8 2002
3000 m 8:22.3m Lars-Erik Nilsson -61 IFK Sunne Karlstad 25.7 1978
2000 m hinder 84 5:59.6m Timo Kallio 54 IFK Nora Sollentuna 6.7 1971
110 m häck 91 13.72 Filip Lööv 92 Kils AIK Bressanone, ITA 9.7 2009
300 m häck 84 37.49 Nicholas Coleman 90 Västerås FK Göteborg 8.9 2007
Höjd 2.14 Stefan Holm 76 Kils AIK Gävle 17.7 1993
Stav 4.92 Patrik Johansson 68 IFK Västerås Stockholm 21.9 1985
Längd 7.51 Johan Taléus 94 Eskilstuna FI Göteborg 6.8 2011
Tresteg 15.59 Tord Henriksson 65 IF Göta Stockholm 25.7 1982
Kula 5.0 20.50 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK Karlstad 11.9 2007
Diskus 1.5 58.45 Ulf Ankarling 88 IF Göta Halle, GER 22.5 2005
Slägga 5.0 71.00 Markus Johansson 90 Säffle FIK Gävle 16.9 007
Spjut 700 76.68 Mikael Sundler 88 SK Bore Sunne 3.9 2005
Tiokamp 6977 Oliver Ellström 03 IF Göta Ljungby 1.8 2020
    (15.36  29.54  4.15  47.65 36.38  11.24  6.80  12.95  1.89  2:50.37)
4x100 m 43.01 KFUM Örebro   Göteborg 27.5 2018
    Bimo Soenarso 01 - Amir Musa 01 - Simon Sharapo 01 - Rasmus Hugosson 01
Stafett 1000 m 2:01.72 Västerås FK   Sollentuna 3.9 2005
    Dennis Muniale 88 - Eddy Willför 88 - Felix Siljebäck-Larsen 89 - David Toftemyr 89
3x800 m 6:07.96 IF Göta   Norrtälje 30.5 2010
    Carl Sjöstedt 94 - Fredrik Eråker 93 - Benjamin Ahlbäck 94  
Inomhus P17          
60 m 6.92 Henrik Larsson 99 IF Göta Bærum, NOR 6.2 2016
400 m 50.18 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Sätra 16.2 2014
1500 m 3:50.26 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne FI Sätra 3.2 2002
60 m häck 91 7.86 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Oslo, NOR 11.1 2014
Höjd 2.09 Stefan Holm 76 Kils AIK Karlstad 3.2 1993
Stav 4.76 Viktor Rahm 05 Västerås FK Skellefteå 5.3 2022
Längd 7.03 Oliver Ellström 03 IF Göta Sollentuna 1.2 2020
Tresteg 14.71 Tord Henriksson 65 IF Göta Göteborg 5.2 1982
Kula 5.0 19.06 Ulf Ankarling 88 IF Göta Göteborg 26.2 2005
Vikt 11.34 21.12 Leo Bystedt 03 Västerås FK Göteborg 29.2 2020
Sjukamp 5014 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås FK Nyköping 12.3 2006
    (grenresultat saknas)      
Distriktsrekord F17        
100 m 11.86 Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne Västerås 9.8 2013
200 m 24.43 Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Malmö 13.8 1979
400 m 52.89 Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Bydgoszcz, POL 18.8 1979
800 m 2:04.21 Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Gävle 21.6 1989
1500 m 4:11.18 Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Oslo, NOR 30.6 1989
3000 m 9:02.20 Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Stockholm 21.5 1989
1500 m hinder 76 4:54.61 Maria Westher 90 Karlskoga FIF Gävle 15.9 2007
100 m häck 76 13.82 Emma Stenlöf 96 Västerås FK Västerås 10.8 2013
300 m häck 76 41.93 Therese Gustavsson 85 Kils AIK Huddinge 4.8 2002
Höjd 1.89 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne FI Västerås 8.8 1998
Stav 3.70 Minna Svärd 98 IF Göta Sollentuna 7.6 2015
Längd 6.24 Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika Cali, COL 19.7 2015
Tresteg 13.26 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FI Göteborg 30.6 2019
Kula 3.0 15.94 Agnes Larsson 97 IF Göta Göteborg 1.6 2014
Diskus 1.0 46.65 Nadia Shirafkan-Nejad 95 IF Göta Bottnaryd 16.6 2012
Slägga 3.0 62.26 Anna Göthberg 01 Västerås FK Västerås 24.6 2018
Spjut 500 (600) 61.40 Sofi Flink 95 Västerås FK Barcelona, ESP 11.7 2012
Spjut 500 53.21 Carolin Näslund 98 SK Bore Kil 7.6 2015
Sjukamp 5649 Emma Stenlöf 96 Västerås FK Kalmar 15.9 2013
    (14.04  1.81  14.53  26.07  5.56  39.21  2:29.76)  
4x100 m 47.13 IF Göta   Karlstad 26.7 2007
    Caroline Sandsjoe 92 - Marine Jonsson 91 - Emilia Segerdahl 91 - Julia Mlakar 90
Stafett 1000 m 2:15.07 Västerås FK   Stockholm 7.6 2003
    Evelina Lunner 86 - Johanna Sjöström 86 - Elin Andersson 86 - Jenny Holmroos 86
3x800 m 6:46.97 Västerås IK   Hässleholm 9.6 1979
    Marie Landgren 64 - Marie Ek 63 - Åsa Svenson 64  
Inomhus F17          
60 m 7.50 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Göteborg 7.3 2009
400 m 56.58 Jenny Holmroos 86 Västerås FK Malmö 15.3 2003
1500 m 4:11.70 Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Den Haag, NED 19.2 1989
60 m häck 76 8.57 Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne Växjö 8.2 2013
Höjd 1.88 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne FI Malmö 21.2 1998
Stav 3.70 Minna Svärd 98 IF Göta Göteborg 1.2 2015
Längd 6.16 Emma Hall 76 Garphyttans IF Örebro 31.1 1993
Tresteg 12.87 Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro Sätra 21.2 2015
Kula 3.0 16.12 Agnes Larsson 97 IF Göta Karlstad 26.1 2014
Vikt 7.26 19.26 Anna Göthberg 01 Västerås FK Västerås 28.1 2018
Femkamp 4008 Emma Stenlöf 96 Västerås FK Växjö 8.2 2013
    (grenresultat saknas)      
Distriktsrekord P16        
100 m 10.72 Henrik Larsson 99 IF Göta Tbilisi, GEO 28.7 2015
200 m 21.60 Fredrik Eklund 78 Fjugesta IF Stockholm 28.8 1994
400 m 49.35 Fredrik Eklund 78 Fjugesta IF Stockholm 24.9 1994
800 m 1:51.87 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne FI Karlstad 29.8 2001
1500 m 3:49.21 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne FI Göteborg 30.6 2001
3000 m 8:35.8m Lars-Erik Nilsson -61 IFK Sunne Kil 14.8 1977
2000 m hinder 84 5:59.8m Hans Nilsson 59 Nyköpings BIS Nyköping 29.6 1975
110 m häck 91 13.94 Filip Lööv 92 Kils AIK Helsinki, FIN 13.8 2008
300 m häck 84 37.36 Filip Lööv 92 Kils AIK Stockholm 23.7 2008
Höjd 2.17 Melwin Lycke Holm 04 Kils AIK Söderhamn 8.8 2020
Stav 4.71 Viktor Rahm 05 Västerås FK Uppsala 5.9 2021
Längd 7.47 Simon Karlén 94 KFUM Arvika Göteborg 2.7 2010
Tresteg 15.21 Simon Karlén 94 KFUM Arvika Västerås 11.9 2010
Kula 5.0 18.04 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK Leppävaara, FIN 26.8 2006
Diskus 1.5 55.27 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK Sollentuna 27.5 2006
Slägga 5.0 66.60 Leo Bystedt 03 Västerås FK Västerås 2.11 2019
Spjut 700 65.88 Rasmus Eriksson 98 Kils AIK Romedal, NOR 11.5  2014
Tiokamp 6421 Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF Linköping 10.9 2017
    (14.60  27.66  4.52  34.91  36.83  11.42  6.19  12.46  1.81  3:14.14)
Inomhus P16          
60 m 7.08 Fredrik Eklund 78 Fjugesta IF Örebro 12.2 1994
  7.08 Henrik Larsson 99 IF Göta Örebro 11.1 2015
400 m 50.47 Robin Forsell 94 KFUM Örebro Norrköping 20.2 2010
1500 m 4:02.36 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne FI Eskilstuna 21.2 2001
60 m häck 91 8.07 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Malmö 9.3 2013
Höjd 2.13 Melwin Lycke Holm 04 Kils AIK Helsinki, FIN 9.2 2020
Stav 4.40 Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF Uppsala 4.3 2017
Längd 7.35 Simon Karlén 94 KFUM Arvika Göteborg 13.2 2010
Tresteg 14.07 Andreas Otterling 86 KFUM Örebro Göteborg 2.3 2002
Kula 5.0 17.16 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK Karlstad 28.1 2006
Vikt 11.34 18.49 Leo Bystedt 03 Västerås FK Västerås 10.3 2019
Sjukamp 4651 Douglas Stenberg 90 IF Göta Nyköping 12.3 2006
    (7.44  3.80  6.19  8.67  1.76  11.77  2:12.98)    
Distriktsrekord F16        
100 m 11.35 Irene Ekelund 97 Kils AIK Kil 8.6 2013
200 m 22.92 Irene Ekelund 97 Kils AIK Donetsk, UKR 14.7 2013
400 m 55.18 Ulrika Sjöbom 66 Nyköpings BIS Stockholm 18.9 1982
800 m 2:05.04 Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Karlskrona 16.6 1988
1500 m 4:11.71 Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Helsinki, FIN 4.9 1988
3000 m 9:02.32 Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Kvarnsveden 19.6 1988
1500 m hinder 76 4:49.06 Elsa Wallenius 01 Västerås FK Stockholm 2.9 2017
100 m häck 76 13.75 Emma Stenlöf 96 Västerås FK Stockholm 18.8 2012
300 m häck 76 42.65 Minna Svärd 98 IF Göta Söderhamn 10.8 2014
Höjd 1.86 Emelie Färdigh 77 IF Göta Stockholm 19.9 1993
Stav 3.75 Minna Svärd 98 IF Göta Halmstad 12.7 2014
Längd 6.07 Emelie Färdigh 77 IF Göta Växjö 14.7 1993
Tresteg 12.95 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FI Enskede 5.8 2018
Kula 3.0 16.05 Agnes Larsson 97 IF Göta Torsby 25.5 2013
Diskus 1.0 46.44 Anna Söderberg 73 Fjugesta IF Stockholm 20.8 1989
Slägga 3.0 66.28 Anna Göthberg 01 Västerås FK Arvika 30.7 2017
Spjut 500 (600) 54.83 Sofi Flink 95 Västerås FK Gävle 24.7 2011
Spjut 500 50.24 Carolin Näslund 98 SK Bore Söderhamn 10.8 2014
Sjukamp 5338 Emma Stenlöf 96 Västerås FK Huddinge 16.9 2012
    (14.17  1.70  12.84  25.40  5.73  33.93  2:34.09)  
Inomhus F16          
60 m 7.32 Irene Ekelund 97 Kils AIK Stockholm 21.2 2013
400 m 56.53 Jenny Holmroos -86 Västerås FK Västerås 10.3 2002
1500 m 4:20.51 Alice Magnell Millán 05 Eskilstuna FI Malmö 21.2 2021
60 m häck 76 8.43 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Sätra 8.3 2008
Höjd 1.81 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne FI Älvsjö 5.1 1997
Stav 3.46 Minna Svärd 98 IF Göta Sätra 1.3 2014
Längd 5.80 Emma Björkman 86 IF Göta Västerås 9.3 2002
  5.80 Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika Växjö 9.3 2014
Tresteg 12.02 Kristin Franke Björkman 91 IF Göta Malmö 11.3 2007
  12.02 Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro Örebro 12.1 2014
Kula 3.0 15.97 Agnes Larsson 97 IF Göta Göteborg 3.2 2013
Vikt 7.26 19.93 Anna Göthberg 01 Västerås FK Uppsala 5.3 2017
Femkamp 3542 Emelie Färdigh 77 IF Göta Malmö 29.1 1993
    (9.54  1.79  11.57  5.54  2:02.12)    
Distriktsrekord P15        
80 m 9.37 Philip Tennhed 04 Råby-Rekarne FI Helsingborg 7.7 2019
300 m 36.28 Simon Johansson 87 Kils AIK Huddinge 2.8 2002
800 m 1:54.67 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne FI Stockholm 16.9 2000
2000 m 5:42.87 Markus Andersson -05 Västerås FK Västerås 24.6 2020
1500 m hinder 76 4:18.25 Markus Andersson -05 Västerås FK Norrköping 30.8 2020
80 m häck 84 11.18 Daniel Grenegård 00 IF Göta Helsingborg 11.7 2015
300 m häck 76 38.82 Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro Stockholm 14.9 1996
Höjd 2.09 Melwin Lycke Holm 04 Kils AIK Karlstad 31.8 2019
Stav 4.31 Viktor Rahm 05 Västerås FK Norrköping 5.9 2020
Längd 7.12 Simon Karlén 94 KFUM Arvika Västerås 11.9 2009
Tresteg 14.39 Simon Karlén 94 KFUM Arvika Arvika 25.7 2009
Kula 4.0 18.22 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK Göteborg 1.7 2005
Diskus 1.0 63.82 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK Nyköping 9.10 2005
Slägga 4.0 66.85 Leo Bystedt 03 Västerås FK Västerås 8.12 2018
Spjut 600 64.00 Sebastian Thörngren 93 SK Bore Täby 9.8 2008
Åttakamp 4728 Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF Falun 3.9 2006
    (15.13  37.58  3.44  46.25  5.49  14.57  1.89  2:32.75)  
4x80 m 37.10 KFUM Örebro   Huddinge 31.7 2021
    Sigge Bergentz 06 - Hampus Hillding 06 - Neo Kanedal 07 - Arvid Melander 08
3x800 m 6:17.25 KFUM Örebro   Huddinge 1.8 2021
    Viggo Olsson 06 - Albert Ziegler 06 - Folke Eriksson 06  
Inomhus P15          
60 m 7.22 Fredrik Eklund 78 Fjugesta IF Malmö 21.2 1993
200 m 23.28 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Göteborg 26.2 2012
1000 m 2:36.50 Jacob Åhman 07 IF Göta Göteborg 13.3 2022
60 m häck 84 8.46 Filip Lööv 92 Kils AIK Bollnäs 11.2 2007
Höjd 2.04 Melwin Lycke Holm 04 Kils AIK Norrköping 16.2 2019
Stav 4.00 Viktor Rahm 05 Västerås FK Uppsala 9.2 2020
Längd 6.66 Simon Karlén 94 KFUM Arvika Örebro 22.2 2009
Tresteg 14.03 Simon Karlén 94 KFUM Arvika Borås 7.3 2009
Kula 4.0 17.07 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK Karlstad 29.1 2005
Vikt 9.08 19.17 Leo Bystedt 03 Västerås FK Västerås 14.4 2018
Sjukamp 4283 Oliver Ellström 03 IF Göta Norrköping 11.2 2018
    (grenresultat saknas)      
Distriktsrekord F15        
80 m 10.05 Moa Eklundh 01 KFUM Örebro Stockholm 18.6 2016
300 m 38.26 Irene Ekelund 97 Kils AIK Göteborg 8.7 2012
800 m 2:07.58 Alice Magnell Millán 05 Eskilstuna FI Tampere, FIN 6.9 2020
2000 m 6:12.15 Alice Magnell Millán 05 Eskilstuna FI Norrköping 8.8 2020
1500 m hinder 76 4:50.72 Alice Magnell Millán 05 Eskilstuna FI Norrköping 30.8 2020
80 m häck 76 11.51 Emma Olsson 88 Kils AIK Malmö 16.8 2003
300 m häck 76 43.39 Emma Björkman 86 IF Göta Lerum 12.8 2001
Höjd 1.80 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne FI Helsinki, FIN 24.8 1996
Stav 3.35 Minna Svärd 98 IF Göta Borås 9.6 2013
  3.35 Emma Johansson 02 Stocksäters IF Västerås 5.8 2017
Längd 6.03 Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika Arvika 27.7 2013
Tresteg 12.23 Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro Eskilstuna 11.8 2013
Kula 3.0 14.62 Agnes Larsson 97 IF Göta Arvika 28.7 2012
Diskus 0.75 48.51 Edvina Norberg 05 Ransäters AIS Karlstad 25.7 2020
Slägga 3.0 58.81 Anna Göthberg 01 Västerås FK Västerås 23.7 2016
Spjut 500 (600) 48.15 Sofi Flink 95 Västerås FK Gävle 19.9 2010
Spjut 500 46.98 Emelie Olsson 05 Säffle FIK Norrköping 21.8 2020
Sexkamp 3787 Lathifa Afrah 05 IF Göta Huddinge 2.8 2020
    (12.04  1.47  8.48  5.25  26.39  1:37.08)    
4x80 m 39.27 Glanshammars IF   Göteborg 27.5 2018
    Elin Wallin 93 - Tindra Frykholm 93 - Agnes Bjerke 94 - Klara Frykholm 93
3x800 m 7:12.19 KFUM Arvika (F14)     17.9 1984
    Karin Wistrand 73 - Maria Danielsson 70 - Erica Andersson 70  
Inomhus F15          
60 m 7.44 Irene Ekelund 97 Kils AIK Göteborg 25.2 2012
200 m 24.14 Irene Ekelund 97 Kils AIK Karlstad 11.2 2012
1000 m 2:59.04 Elsa Wallenius 01 Västerås FK Västerås 24.1 2016
60 m häck 76 8.54 Irene Ekelund 97 Kils AIK Göteborg 26.2 2012
Höjd 1.76 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne FI Borlänge 16.2 1996
Stav 3.57 Ebba Blomstrand 00 KFUM Örebro Örebro 8.3 2015
Längd 5.89 Fanny Runheim 99 KFUM Örebro Karlstad 1.2 2014
Tresteg 12.06 Therese Gustavsson 85 Kils AIK Malmö 12.3 2000
Kula 3.0 14.08 Agnes Larsson 97 IF Göta Göteborg 26.2 2012
Vikt 7.26 17.91 Anna Göthberg 01 Västerås FK Sätra 6.2 2016
Femkamp 3553 Emma Stenlöf 96 Västerås FK Norrköping 12.2 2011
    (grenresultat saknas)      

Huvudsponsor

  • Bauhaus logotyp

Nationella partners

  • Fabege logga
  • Folkpool logga
  • Medley logga
  • NeH logga

Officiella partners

  • Folkspel logotyp
  • Scandic logga
  • Nestle logga
  • Fabege logga