Västerbottningens Grand Prix

Umemaran Marathon Starten på Umemaran Maraton

I Västerbottningens GP har det under sommarsäsongen arrangerats 20 tävlingar runtom Västerbotten och serien avslutades med Umemaran den 7/10 som sista tävling.

Malin Skoog vann damserien och Lukas Borgemo vann herrserien. Malin lyckades också med bedriften att komma upp i maximala 103 poäng vilket är första gången det händer med det nuvarande poängsystemet där de 10 bästa tävlingarna räknas in. I och med sammanslagningen av Västerbotten och Norrbotten får aktiva från hela Norra Norrlands friidrottsförbund delta. Läs mer om Västerbottningens GP HÄR.

Här är samtliga pristagare:

Damer:

1:a Malin Skoog, IFK Umeå

2:a Linnéa Isaksson, TTGU IF

3:a Sofia Lindberg, TTGU IF

 

Herrar:

1:a Lukas Borgemo, IFK Umeå

2:a Karsten Meier, IFK Umeå

3:a Stefan Åberg, IFK Umeå

 

Utlottningspriser: Fredrik Lindgren och Thomas Strömsten (båda IFK Umeå)

Relaterade nyheter

Sm 2027
Vill din förening arrangera SM 2027?

Att arrangera ett SM är ett stort, men också mycket givande uppdrag. Det ger er förening möjlighet att utvecklas, synas och bidra till friidrottens tillväxt – både lokalt och nationellt.

LÄS MER