Allmänna arvsfonden satsar på föreningars anläggning
15 APRIL 2025 | 12:41
Nu kan föreningar ansöka om mer pengar till anläggningen
Allmänna arvsfonden höjer beloppet som kan sökas för att stötta, bygga ut, renovera eller satsa på föreningens anläggning. Nu kan föreningar ansöka om tio miljoner inklusive moms, i stället för sex miljoner som varit gränsen tidigare.
Föreningar kan beviljas stöd från Allmänna arvsfonden på upp till 80 procent av de totala kostnaderna för ett projekt, men det finns en gräns för hur stort beloppet får vara. De senaste åren har Arvsfondsdelegationen sett att behovet av högre belopp blivit större.
I och med att det är ett svårt ekonomiskt läge för ideella föreningar och kommuner, liksom det faktum att priserna i byggbranschen ökat och det rådande ränteläget, innebär ökade behov av stöd för föreningar.
Ta chansen att söka pengar som kan göra era drömmar till verklighet.
Anläggningsforum med Allmänna arvsfonden:
Gå in och kolla på när Arvsfonden presenterar upplägg från idé till verklighet när dom drog en presentation för skidförbundet.
Relaterade nyheter
Södra Norrland bjuder på middag!
I samband med årsmötet bjuder Södra Norrlands Friidrottsförbund alla mötesdeltagare på en tvårätters middag.
LÄS MER