Annons

ParaRun-festivalen – Gå, spring och rulla

PXL 20240504 093242793

Lördagen den 4 maj genomförde föreningen Billingen X-trail Sportsclub ParaRun-festival i Skövde. En tävling riktad till alla personer som har en funktionsnedsättning.

Annons

Tävlingen lockade ett 70-tal deltagare i olika åldrar som sprang, gick eller rullade runt en bana som var 1 km lång och som gick runt sjöarna i Boulognerskogen. Det bjöds på gemensam uppvärmning med musik och underhållning samt att alla deltagare fick medalj och goodiebag. Pararun-festivalen är en ett arrangemang där friidrotten sprider tävlingsglädje. Där alla kan känna sig sedda och kan delta utifrån sina egna förutsättningar samt få en härlig upplevelse oavsett om man är först eller sist i mål.

 

Annons

Foto: Claes-Göran Borg

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Emma Andersson F 5 6 0512
Första halvan av maj

Utesäsongen har som väntat dragit i gång med en mängd tävlingar av olika slag. Här följer ett litet axplock. .

LÄS MER
Index
Inte bara Ultra....

Ett antal löptävlingar på väg, på bana och i terräng har dessutom arrangerats av klubbar i Västsvenska distriktet och annorstädes.

LÄS MER