ParaRun-festivalen – Gå, spring och rulla
09 MAJ 2024 | 13:45
Lördagen den 4 maj genomförde föreningen Billingen X-trail Sportsclub ParaRun-festival i Skövde. En tävling riktad till alla personer som har en funktionsnedsättning.
Tävlingen lockade ett 70-tal deltagare i olika åldrar som sprang, gick eller rullade runt en bana som var 1 km lång och som gick runt sjöarna i Boulognerskogen. Det bjöds på gemensam uppvärmning med musik och underhållning samt att alla deltagare fick medalj och goodiebag. Pararun-festivalen är en ett arrangemang där friidrotten sprider tävlingsglädje. Där alla kan känna sig sedda och kan delta utifrån sina egna förutsättningar samt få en härlig upplevelse oavsett om man är först eller sist i mål.





Foto: Claes-Göran Borg
Relaterade nyheter
Tomas och Viktoria Oscarsson har bildat en minnesfond efter Västergötlands friidrottsförbunds tidigare ordförande Roland Oscarsson. Denna fond skall förvaltas av Västsvenska friidrottsförbundet.
LÄS MER
Nu är det hög tid att nominera till årets Ledare & Ungdom!
LÄS MER