ABT Bolagen går in som partner till Svensk Friidrott

Abt Mobil Abt1

Bygg- och anläggningsföretaget ABT Bolagen blir ny partner till Svenska Friidrottsförbundet. ”Samarbetet kommer i en tid då både ABT Bolagen och svensk friidrott har jubileer att fira”, säger Michael Haddleton, VD på ABT Bolagen.

Under 2024 har Svensk Friidrott fått en ny partner i ABT Bolagen, ett bygg- och anläggningsföretag i Stockholm-, Uppsala- och Göteborgsregionen med hållbart byggande i fokus.

– Med vår expertis inom materialhantering ligger fokus på att hantera material direkt på arbetsplatsen, allt för att främja ett cirkulärt anläggningsbyggande, säger VD Michael Haddleton.

Samarbetet kommer av att ABT Bolagen har ett genuint intresse för idrott och ser möjlighet att kombinera detta intresse med engagemanget för hållbarhet.

– Med vår kunskap hoppas vi kunna bidra till utvecklingen av nya idrottsanläggningar runt om i landet och stärka infrastrukturen för svensk friidrott samtidigt som vi även bidrar till en hållbar framtid för kommande generationer av idrottare, säger Michael Haddleton.

Samarbetet löper över två år och sträcker sig därmed över 2025, ett år som är speciellt både för Svensk Friidrott och ABT Bolagen. Då fyller nämligen ABT Bolagen 40 år och Finnkampen firar hundraårsjubileum.

– Vi ser fram emot att fira dessa milstolpar tillsammans med Svenska Friidrottsförbundet och hela den svenska idrottsrörelsen, säger Michael Haddleton.

Läs mer om ABT Bolagen här.

Claes Winterfelt 2025

Claes Winterfeldt

Kommersiell chef

070-770 13 11 claes.winterfeldt@friidrott.se

Relaterade nyheter

DOTSHOT SFIF 5
DOT SHOT och Svensk Friidrott förlänger samarbetet

Nu är det klart att DOT SHOT och Svenska Friidrottsförbundet förlänger sitt framgångsrika samarbete med ytterligare tre år. ”Vi ser fram emot att utveckla samarbetet vidare”, säger Claes Winterfeldt, kommersiell chef på Svenska Friidrottsförbundet.

LÄS MER
Resorb
Resorb blir officiell partner till Svensk Friidrott

Svensk Friidrott är stolta över att tillkännage ett nytt samarbetsavtal med Resorb®, marknadsledare inom vätskeersättning i Sverige*. Avtalet, som sträcker sig fram till december 2026, innebär att Resorb blir officiell partner och leverantör av funkt…

LÄS MER