Annons
Annons
Droppenloppet – ett samarbete mellan Cytiva och Svensk Friidrott
15 SEPTEMBER 2023 | 12:17 | FILIP LÖÖV

Under fredagen arrangerade Cytiva tillsammans med Svensk Friidrott Droppenloppet för fjärde året i rad. Alla deltagare arbetar på bioteknikföretaget Cytiva i Uppsala och hela 800 medarbetare deltog.
Cytiva jobbar med bioteknik och är världens största företag när det gäller produkter för framställning av biologiska läkemedel. Samarbetet med Svensk Friidrott inleddes 2020 och Droppenloppet avgjordes nu för fjärde gången.
Inga Ljung är VD på Cytiva och hon framhäver gemenskapen och de sociala delarna som Droppenloppet medför.
– Man slås av gemenskapen, att vi har en sådan här dag tillsammans och att alla tar sig tid att ha trevligt tillsammans på jobbet. Kan vi dessutom uppmuntra våra medarbetare till att röra på sig och må bra så är det en bonus. Att så många väljer att vara med tror jag beror mycket på det sociala, man kan gå tillsammans med sina kollegor. Man väljer själv hur man vill genomföra loppet och det tror jag är viktigt, säger Inga Ljung.
– Att genomföra loppet tillsammans med Svensk Friidrott skapar ytterligare en dimension och spets.

De anställda kan välja att springa antingen 5 eller 10 kilometer. Wera Kleve är projektledare för Droppenloppet och menar att det finns många anledningar till att loppet är så populärt bland de anställda på Cytiva.
– Det är väldigt kul att vi kan arrangera det här loppet tillsammans med Svensk Friidrott och det ökar engagemanget rejält jämfört med om vi gjort det själva. Det känns proffsigt och kul att bidra till att fler får upp ögonen för löpning och friidrott, säger Wera Kleve.
– Att vi har så många deltagare tror jag beror på att det har varit ett så bra arrangemang tidigare. Man vill vara med igen och det har blivit en stark kultur under de åren vi har haft loppet.
Läs mer om Cytiva här.
Relaterade nyheter

Craft och Bauhaus är två av Svensk Friidrotts största partners och nu har de gjort gemensam sak och skapat Team Sweden – en satsning där de får chansen att stötta några av våra aktiva lite extra för att underlätta deras idrottsliga satsning.
LÄS MER
Det nya samarbetet mellan Svensk Friidrott och Västanhede gör att Friidrottsförbundet får en bussleverantör med stor idrottserfarenhet. "Vi är oerhört stolta och glada över att Svenska Friidrottsförbundet väljer att anlita oss som sin bussleverantör"…
LÄS MER