Annons
NOMINERA TILL FRIIDROTTSGALAN
06 NOVEMBER 2023 | 16:13

Den 23 januari arrangeras den årliga Friidrottsgalan på Berns i Stockholm. På denna gala ska vi prisa årets presentationer och fira friidrottsåret som varit. På galan har vi bland annat två priser som föreningsavdelningen koordinerar: Årets Ungdomsledare och Svenska Löpares pris. Vi behöver nu hjälp att nominera till dessa priser.
Annons
Förra året var det Helena Hellgren, Vallentuna FK och Michael Nordh, Tväråselets AIF som tog hem priser som Årets Ungdomsledare och Jari Forsman, Eskilstuna FI prisades av Svenska Löpares pris i och med sina insatser kring OCR-sporten.
Kort info om hur nominering går till 2023:
Via denna enkät skickar du in din/dina nomineringar till Årets Ungdomsledare och Svenska Löpares pris.
Via denna enkät skickar du in din/dina nomineringar till Friidrottens Vardagshjälte.
Nomineringarna ska vara inne senast 1 december 2023.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Precis innan den framväxande värmeböljan noterades ett par fina hoppresultat i Eskilstuna och Kristinehamn. Sedan mycket varmt väder på stortävlingarna i Bergen, Stockholm och Varberg.
LÄS MER
Första veckan i juli bjöd på FGP i Karlstad, Öresundsspel, MAIF-hopp m.m. Och västsvenskarna fanns med på många ställen. Väderleken pendlade under veckan från mycket fint friidrottsväder, till riktigt uselt.
LÄS MER