Hem / Tävlingar

Tävlingar

Tävlingskalender över tävlingar i Södra Norrland sommaren 2022.

Datum

Tävling

Distans/Grenar

Ort

Arrangör

Övrigt

Maj

7/5

Vattudalsloppet

Långlopp

Strömsund

Vattudalens LDK

 

14/5

Öppna Trail DM - Sundsvalls Trail

Trail-DM

Sundsvall

Sundsvalls OK

 

15/5

Triangiaspelen

Arena

Krokom

Trångsvikens IF

 

19/5

Grenjakt 1

Arena

Östersund

Östersunds GIF

 

21/5

Åsarna Trail Run

Trail

Åsarna

Åsarna IK

 

22/5

PRK-tävling

Arena

Sundsvall

Sundsvalls FI

 

24/5

Rekordjakten 1

Arena

Sollefteå

Sollefteå GIF FIF

 

28-29/5

Storsjöspelen

Arena

Östersund

Östersunds GIF

 

24/5

Grenjakt 2

Arena

Marieby

Marieby GIF

 

Juni

2/6

Vårruset

5 km

Sundsvall

Sundsvalls OK

 

5/6

Mitt Norden Cup

Arena

Sundsvall

Sundsvalls FI

 

7/6

Häll Race

3 km - 300 hm

Kaksås

Offerdals SK

 

9/6

Vårruset

5 km

Östersund

Trångsvikens IF

 

11/6

Rekordjakten 2

Arena

Sollefteå

Sollefteå GIF FIF

 

14/6

Grenjakt 3

Arena

Krokom

Trångsvikens IF

 

21/6

Rekordjakten 3

Arena

Sollefteå

Sollefteå GIF FIF

 

30/6

Grenjakt 4

Arena

Orrviken

Castor

 

29/6-2/7

S:t Olavsloppet

Stafett

Trondheim - Östersund

S:t Olavsgruppen  

Juli

8/7

Ostlöpet

Terräng

Skärvången

Skärvångens Idrottsförening

 

9/7

Vingaspelen

Arena

Örnsköldsvik

IF Vingarna

 
 

Grenjakt 5

Arena

Strömsund

IFK Strömsund

 

23/7

Dunderkastet

Arena - Kast

Strömsund

IFK Strömsund

 

23/7

Helags Fjällmara

Fjällopp

Ljungdalen/

Helags

Ljungdalens Gif

 

30-31/7

Öppna Arena DM - Sollefteåspelen

Arena-DM

Sollefteå

Sollefteå GIF FIF

 

Augusti

6/8

Öbackaspelen

Arena

Härnösand

Brännans IF

 

11/8

Grenjakt 6

Arena

Krokom

Trångsvikens IF

 

20/8

Åsarna Skicentermilen

Terränglopp

Åsarna

Åsarna IK

 

20/8

Järnforan Terräng

Terränglopp

Graninge

Graninge-Alliansen

 

20-21/8

Waplanspelen

Arena

Krokom

Trångsvikens IF

 

22/8

Blodomloppet

5 km, 10 km

Östersund

Östersunds SK

 

23/8

Blodomloppet

5 km, 10 km

Sundsvall

Sundsvalls OK

 

24/8

Grenjakt 7

Arena

Östersund

Östersunds GIF

 

27/8

Vattudalsmaran, DM

Långlopp

Strömsund

Vattudalens LDK

 

September

3-4/9

Norrlandsmästerskapen

Arena

Sollefteå

 

 

6/9

Grenjakt 8

Arena

Marieby

Marieby GIF / Castor

 
10/9

Vingarnas Öppna KM

Arena

Örnsköldsvik

IF Vingarna

 
10/9

Avslutning Grenjakt

Mångkampsdag/stefetter

Arena

 

Östersunds GIF, Marieby GIF, Trångsvikens IF, Castor, Strömsund

 
10/9

Encon Terräng

Grus/terräng

Strömsund

IFK Strömsund

 
7/9 Öppet Jämtland/Härjedalen mästerskap

10 000m bana

Krokom

Trångsvikens IF

 

17/9

Öppna Terräng DM

Terräng-DM

Offerdal

Offerdals SK

 

Tävlingskalender över tävlingar i Södra Norrland inomhus 2022/2023.

Datum

Tävling

Distans/Grenar

Ort

Arrangör

Övrigt

 November
26/11 Julkampen Arena-inomhus Ås Östersunds GIF  
Januari
28/1 Hissmoforsspelen Arena-inomhus Ås Trångsvikens IF  
Februari
11-12/2 Norrlandsmästerskapen Arena-inomhus Piteå Piteå IF  
25/2 NUS Arena-inomhus Ås Östersunds GIF  
Mars
18/3 Ögif-inne Arena-inomhus Ås Östersunds GIF