Annons

Inbjudan distriktsdomarutbildning i januari

Tavlingsregler

Säsongens första utbildning för distriktsdomare inleds i Sätra Friidrottshall den 14 januari med teori.

Annons

Gotland-Stockholms Friidrottsförbund erbjuder landets bredaste tävlingsutbud och vår ambition är att med utbildning möta behovet av så många och kompetenta tävlingsfunktionärer som möjligt. Kursen ger kursdeltagaren kunskaper och friidrottens tävlingsregler och bidrar därmed till att föreningen kan erbjuda regelrätta och rättvisa tävlingar.

Behovet och kraven på formellt utbildade domare på våra tävlingar kommer öka på alla centralt sanktionerade tävlingar, WRC klassade tävlingar och DM i distriktet, vi ser därför fram mot en bred uppslutning till denna Distriktsdomarutbildning.

Kursledning

  • Marika Diurson och Sofia Jäger Stenberg.

Anmälan

Praktik

  • Praktik genomföres sedan i första hand under IUDM 17-18 februari -24, eller på annan tävling efter överenskommelse.Det är varje kursdeltagares ansvar att rapportera till kursledningen att tävlingspraktiken har genomförts och verifierats. Efter detta blir man godkänd Distriktsdomare och får Kursintyg.

Annons

Förberedelse

  • inför träffenKursledningen kommer att skicka ut en del frågeställningar tillsammans med kallelsen. Frågorna skall besvaras och tas med till kursen.

Program

  • Skickas via e-post tillsammans med kallelse efter den 7 januari.

Kostnad

  • 1 250 kr. Kursavgiften faktureras din förening efter avslutad kurs och inkluderar föreläsningar, kurslitteratur samt förtäring. Föreningen erhåller efter genomförd kurs ett utbildningsbidrag om 600 kr från SFIF.

Återbud

Frågor

  • Besvaras av Gotland-Stockholms Friidrottsförbunds verksamhetschef Bo Wikmark via e-post: bo.wikmark@08fri.se eller 070-594 45 24.

Annons

Se inbjudan i pdf-format.

Välkommen!

 

 

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Hammarby Friidrott Liten
Hammarby Friidrott söker Sportchef

Som sportchef i Hammarby Friidrott kommer du att ha det övergripande ansvaret för föreningens friidrottsverksamhet vilket innebär att säkra bredden och utveckla elitverksamheten. Du kommer tillsammans med dina kollegor på föreningens kansli ta fram m…

LÄS MER