Hem / Tävlingar / Tävlingar Arena Västsvenska

Tävlingar Arena Västsvenska


Arenatävlingar Utomhus 2022 i Västsvenska

Datum Månad DM Status Tävling Stad Plats Arrangör Info/Anmälan
8 Maj   UT Lilla Skarakampen Skara Sparbanken Arena Istrums SK Klicka Här
15 Maj DM UT +

Falkenbergsstafetterna

(DM Stafett) INSTÄLLT 

Falkenberg Falkenbergs IP Falkenbergs FIK Klicka Här
22 Maj   UT+ Hagenspelen Skövde Södermalms IP IF Hagen FIK Klicka Här

22

Maj   UT+ Kullingspelen Herrljunga Skoghälla Herrljunga SK FK Klicka Här

24

Maj   Res Resultattävling Skövde Södermalms IP IF Hagen FIK Klicka Här
28 Maj   UT+ Laholmskampen Laholm Sparbanksvallen Laholm IF FIK Klicka Här
29 Maj   UT+ McDonaldsspelen Trollhättan Edsborg IP Trollhättan FIK Klicka Här
4-5 Jun DM UT+/VT Ymerspelen (Arena DM) Borås Ryavallen IK Ymer Klicka Här
5 Jun DM NT/VT 1500m DM Borås Ryavallen IK Ymer Klicka Här
6 Jun   NT+ Skararacet Skara Sparbanken Arena Istrums SK Klicka Här
21 Jun   UT+ Midsommarhoppet Falkenberg Falkenbergs IP Falkenbergs IK Klicka Här
1 Jul   UT+ Släggtävling Lidköping Framnäs IP Lidköpings IS Klicka Här
2 Jul   UT+ Vänerspelen Lidköping Framnäs IP Lidköpings IS Klicka Här
2-3 Jul   UT+ Laxaspelen Halmstad Halmstad Arena IP IFK IV Halmstad Klicka Här
13-14 Aug DM UT+

Getabocksspelen

(DM 5000m)

Varberg Påskbergsvallen Varbergs GIF Klicka Här
21 Aug   UT+ Skarakampen Skara Sparbanken Arena Istrums SK Klicka Här
21-22 Aug   UT+ Kungsbackaspelen Kungsbacka Tingbergsvallen IF Rigor Klicka Här
28 Aug   UT + Herrljungaspelen Herrljunga Skoghälla Herrljunga SK Klicka Här
4 Sep   UT Lilla Vänerspelen Lidköping Främnäs IP Lidköpiings IS Klicka Här
17 Sep   UT Lilla McDonaldsspelen Trollhättan Edsborgs IP Trollhättan FIK Klicka Här

DL = Diamond League

IT = Annan Internationell tävling

NT = Nationell tävling senior

NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar

UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)

UT+ Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar

VT = Veterantävling

H = Halvmaraton

M = Maraton

Tr = Terränglopp

Ult = Ultralopp

Tj = Tjejlopp

Un = Ungdomslopp

DM = Distriktsmästerskapen