Hem / Tävlingar / Tävlingar Långlopp Västsvenska

Tävlingar Långlopp Västsvenska


Tävlingar Utomhus 2022 Långlopp i Västsvenska

Datum Månad DM Typ Status Furhoffs Tävling Stad Plats Arrangör Info/Anmälan
10 Apr   Tr NT+/VT Cup/U-cup TIF Terrängen Trollhättan Skogshöjdens fritidsanläggning Trollhättans IF FIK Klicka Här
23 Apr DM H NT/VT Cup Skövdeloppet (DM Halvmaraton) Skövde Billingehov IFK Skövde FIK av 1991 Klicka Här
23 Apr         Billingen X-trail reflex run Skövde   Billingen X-trail SC  
23 Apr         Varvetmilen Uddevalla   Uddevalla SK  
24 Apr         Billingen X-trail reflex Challenge Skövde   Billingen X-trail SC  
30 Apr DM   NT+/VT   THN5K Trollhättan Grangårdens IP Trollhättans FIK Klicka Här
30 Apr   Ult NT   Granbäcken Backyard Ultra Granbäcken Björkehofsstugan Borås LK Klicka Här
1 Maj         Varvetmilen Trollhättan   LK TV 88  
4 Maj   Tj NT   Vårruset Halmstad Galgberget Halmstad OK Klicka Här
5 Maj   Tj NT   Vårruset Vänersborg Sjövallen Vänersborgs SK Klicka Här
7 Maj     UT+/VT Cup/U-cup Springtime Mariestads Stadslopp Mariestad Mariestad Mariestads AIF Klicka Här
7 Maj     NT+   Nordens Ark Trailrun Hunnebostrand Hunnebostrand IK Granit Klicka Här
14 Maj   H/M NT/VT   Bohus Trail  Grebbestad Grebbestad CK U6 Klicka Här
14 Maj     NT+/VT Cup/U-cup Lidköpings stadslopp Lidköping IP Framnäs Lidköpings IS Klicka Här
25 Maj   St NT   Marathonstafetten Trollhättan Skidstugan, Strömslund Trollhättans IF Klicka Här
26 Maj   Tr NT+/VT Cup/U-cup Milterrängen Tibro Rankås Friluftsomr Tibro AIK Friidrott Klicka Här
28 Maj   OCR NT/VT   Fåle OCR 6h Race Limmared Fåle Fåle OCR Klicka Här
6 Jun   Tr NT+/VT Cup/U-cup Navåsterrängen Björketorp   Navåsens FK Klicka Här
6 Jun         Karolinerloppet     OK Kroppefjäll  
11 Jun   M NT   Billingen Trail Marathon Skövde Billingen IFK Skövde FIK av 1991 Klicka Här
14 Jun DM   NT/VT Cup Entimmeslöpning Tibro Snickarvallen Tibro AIK Friidrott Klicka Här
18 Jun   H NT+ Cup/U-Cup Läckövarvet Lidköping Hagavallen Kållandsö Kållandsö GOIF Klicka Här
21 Jun   Tr     Bjursjöterrängen Uddevalla   Uddevalla SK  
26 Jun         Nackhällerundan Varberg Dagsås Nackhe OK Klicka Här
                     
2 Jul     NT+/VT   Varbergsloppet Varberg Södra fästningshörnan Varbergs GIF Friidrott Klicka Här
2 Jul         Skogsvargarna Trailrun Vargön   OK Skogsvargarna  
                     
3 Jul     NT+UT   Akveduktsjoggen Håverud Håverud Håfreströms IF Klicka Här
9 Jul     NT+/VT   Strömstadmilen  Strömstad Strömstad Strömstad LK Klicka Här
9 Jul DM Ult NT/VT Cup Ultrafestivalen Skövde Södermalms IP Team Ultra Sweden LK Klicka Här
11 Jul     NT/VT Cup Riddarsprånget (5km) Hova Hova SOK Unden/Hova IF Klicka Här
13 Jul         Anderstorp Running Anderstorp Anderstorp Hälle IF  
15 Jul     NT+   Kraftprovet Trollhättan Trollhättan Trollhättans IF Klicka Här
22 Jul         Hamninloppet Henån Brattås CK   Klicka Här
30 Jul     NT   Falkenbergs Stadslopp Falkenberg Falkenberg Falkenbergs IK Klicka Här
3 Aug     NT/VT Cup Sorörundan Gullspång Gullmovallen Gullspångs IF Klicka Här
6 Aug     NT+/VT   Musselloppet Lysekil Gullmarsvallen Stångenäs AIS Klicka Här
6 Aug         Kräftivalloppet Tidaholm   CK U6  
13 Aug         Backamo     Hälle IF  
14 Aug   OCR     RM Sprint OCR Ljungskile   Hälle IF  
20 Aug   M NT/VT Cup Mariestads Marathon Mariestad Mariestad Mariestads AIF Klicka Här
27 Aug     NT+/VT Cup/U-cup Hagenloppet Skövde Billingens friluftsomr IF Hagen FIK Klicka Här
3 Sep   Ult     H2 Ultra Vargön   OK Skogsvargarna  
3 Sep   H     Mullsjö X-trail Halvmaraton Mullsjö   Mullsjö SOK  
6 Sep     NT   Blodomloppet Halmstad Tylösand Halmstad OK Klicka Här
10 Sep DM M NT/VT Cup Skräcklanmaran Vänersborg Skräckleparken LK Trollhättan-Vänersborg 88 Klicka Här
10 Sep     NT/VT U-cup Rådalunken Lidköping Rådåsgården Lidköpings VSK Klicka Här
17 Sep     NT+/VT   Kretsloppet Borås Borås City Korpen Borås Klicka Här
17 Sep   OCR NT   Fåle OCR 9k Race Limmared Fåle Fåle OCR Klicka Här
1 Okt     NT/VT Cup/U-cup Mössebergslunken Falköping Motionscentralen Mösseberg IK Wilske Klicka Här
1 Okt         USK Loppet Uddevalla   Uddevalla SK  
8 Okt     NT+   Billingehusloppet Skövde Billingens Fritidsomr IFK Skövde SK Klicka Här
8/9? Okt     NT+/VT   Running Lights Alingsås Alingsås Alingsås IF Klicka Här
8/9? Okt DM Tr NT+/VT U-cup Korta Terräng-DM Halmstad   IFK Halmstad Klicka Här
15 Okt   H NT   Varbergs Halvmaraton Varberg Friskusstugan FK Friskus-Varberg Klicka Här
15 Okt DM Tr NT+/VT Cup/U-cup Åsaflåset Långa terräng-DM Tidaholm Hellidsberget Tidaholm SOK SISU Klicka Här
15? Okt         Stenshultsrundan Stenshult   Stenshults IF  
22 Okt         Borås Night trail Borås   Hestra IF  
5 Nov   Ult NT   6-timmars 2022 Borås Byttorpssjön SOK Knallen Klicka Här
? Dec         Stidsbergsloppet Trollhättan   Trollhättan FIK/SOK  

DL = Diamond League

IT = Annan Internationell tävling

NT = Nationell tävling seniortävling

NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar

UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)

UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar

VT = Veterantävling

St = Stafett

H = Halvmarathon

M = Marathon

Tr = Terränglopp

Ult = Ultralopp

Tj = Tjejlopp

Un = Ungdomslopp

DM = Distriktsmästerskapen

U-cup = Furhoffs ungdomscup

Cup = Furhoffs seniorcup