Annons

Annons

Svensk Friidrotts kansli

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

E-post: info@friidrott.se

Stefan Olsson 2023

Stefan Olsson

Generalsekreterare

070-349 21 41 stefan.olsson@friidrott.se

Ekonomi och administration

Christina Berg 2023

Christina Berg

Ekonomiansvarig

070-343 10 03 christina.berg@friidrott.se
Ellinor Jansson 2023 2023

Ellinor Jansson

Ekonomi och administration, föreningsbyten, övergångar

073-460 21 22 ellinor.jansson@friidrott.se

Marknad och kommunikation

Jan Larsson 2023

Jan Larsson

Marknadschef

070-379 86 22 jan.larsson@friidrott.se
Patriksundemargrey

Patrik Sundemar

Sälj, marknad

070-930 15 49 patrik.sundemar@friidrott.se
Jonas Hedman 2023

Jonas Hedman

Ansvarig Friidrottsstatistik.se

070-999 51 04 jonas.hedman@friidrott.se
Mathias Karlsson 2023

Mathias Karlsson

Kommunikationsansvarig

070-989 48 32 mathias.karlsson@friidrott.se
Anna Lena Pettersson 2023

Anna-Lena Pettersson

Kommunikatör

076-721 45 84 anna-lena.pettersson@friidrott.se
Filip Lööv 2023

Filip Lööv

Kommunikatör

076-721 45 83 filip.loov@friidrott.se
Svensk Friidrott Kommunikation

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Tävling och evenemang

Daniel Bergin 2023

Daniel Bergin

Tävlingsansvarig

073-626 17 33 daniel.bergin@friidrott.se
Magnus Malmsborg 2023

Magnus Malmsborg

Evenemangsansvarig

073-263 12 33 magnus.malmsborg@friidrott.se
Hanna Strindhag 2023

Hanna Strindhag

Marknads- och tävlingskoordinator

070-043 12 95 hanna.strindhag@friidrott.se

Föreningsservice och verksamhetsutveckling

Hillevithor

Hillevi Thor

Avdelningschef föreningsservice och verksamhetsutveckling

0725-591778 hillevi.thor@friidrott.se
Björn Linden 2023

Björn Lindén

Föreningsutv., projektstöd IF, ny regional organisation

073-539 84 74 bjorn.linden@friidrott.se
Frida Hogstrand 2023

Frida Hogstrand

Barn- & ungdomsansvarig

076-826 36 38 frida.hogstrand@friidrott.se
Anna Höjer 2023

Anna Båtelson Höjer

Projektledare Parafriidrott

072-564 91 90 anna.hojer@friidrott.se
Marcus Kax Fromholz

Marcus Kax Fromholz

Projektledare för föreningsutveckling

072-453 96 58 marcus.kax.fromholz@friidrott.se
Anna Jonsson 2023

Anna Jonsson

Föreningssupport, antidoping & försäkringar

070-698 17 79 anna.jonsson@friidrott.se
Jenny Sundqvist 2023

Jenny Sundqvist

Motion & folkhälsa

072-506 07 06 jenny.sundqvist@friidrott.se
Rickard Eriksson 2023

Rickard Eriksson

Ansvarig gång och vandring

0705-38 38 07 rickard.eriksson@friidrott.se
Avatar icon

Siv Karlström

Instruktör gång

072-245 63 39 siv.karlstrom@friidrott.se
Avatar icon

Kristian Svensk

Ansvarig Idrottsklivet

076-6964343 kristian.svensk@friidrott.se

Utbildning och ledarskap

Lova Hagerfors 2023

Lova Hagerfors

Avdelningschef utbildning och ledarskap

070-509 98 71 lova.hagerfors@friidrott.se
Janne Wanhainen Kopiera

Janne Wanhainen

Ansvarig innehåll och digitalisering på utbildningsavdelningen

072-454 59 69 janne.wanhainen@friidrott.se
Marie Hedlund 2023

Marie Hedlund

Utbildning & utmärkelser

070-264 21 56 marie.hedlund@friidrott.se
Avatar icon

Johan Wibäck

Projektledare ledarsatsning och tävlingsinriktade utbildningar

076-874 50 72 johan.wiback@friidrott.se
Avatar icon

Oskar Greilert

Projektledare utbildning

oskar.greilert@friidrott.se

Landslag och elit

Kajsa Bergqvist 2023

Kajsa Bergqvist

Förbundskapten

kajsa.bergqvist@friidrott.se
Petra Ericson 2023

Petra Ericson

Team manager, landslagskoordinator

076-695 91 43 petra.ericson@friidrott.se
Dejan Mirkovic 2023

Dejan Mirkovic

Sportchef

073-600 43 44 dejan.mirkovic@friidrott.se
Anders Axlid 2023

Anders Axlid

Prestationscentrum kast

070-771 19 46 anders.axlid@friidrott.se
Torbjörn Eriksson 2023

Torbjörn Eriksson

Prestationscentrum sprint/häck

073-068 23 75 torbjorn.eriksson@friidrott.se
Johan Wettergren 2023

Johan Wettergren

Prestationscentrum medel/lång

070-778 61 52 johan.wettergren@friidrott.se
Ulf Friberg 2023

Ulf Friberg

Prestationscentrum medel/lång

0730-35 00 58 ulf.friberg@friidrott.se
Anders Möller 2023

Anders Möller

Prestationscentrum hopp

072-254 09 74 anders.moller@friidrott.se
Sofia Jäger Stenberg 2023

Sofia Jäger Stenberg

Prestationscentrum mångkamp

070-314 55 08 sofia.jager-stenberg@friidrott.se
Magnus Olsson

Magnus Olsson

Prestationscentrum Para

073-274 20 14 magnus.olsson@friidrott.se
Eelco Sintnicolaas Liten

Eelco Sintnicolaas

Gruppgrenschef PC mångkamp

073-915 26 74 eelco.sintnicolaas@friidrott.se

Kontaktpersoner distrikt

Avatar icon

Madde Olsson

Föreningsansvarig Södra Svealand

076-311 80 20 madde.olsson@friidrott.se
Erica Jarder 2023

Erica Jarder

Föreningsansvarig Södra Svealand

073-313 64 04 erica.jarder@friidrott.se
Annica Larsson 2023

Annica Larsson

Föreningsansvarig Södra Norrland

070-246 71 62 annica.larsson@friidrott.se
Avatar icon

Tony Kumpula

Föreningsansvarig Norra Norrland

072-383 37 95 tony.kumpula@friidrott.se
Avatar icon

Emma Granlund

Föreningsansvarig Norra Norrland

070–375 34 12 emma.granlund@friidrott.se
Sara Holmgren 2023

Sara Holmgren

Föreningskontakt Göteborg

0720-71 58 48 sara.holmgren@goteborgfriidrott.se
Bo Wikmark 2023

Bo Wikmark

Föreningskontakt Gotland-Stockholm

070-594 45 24 bo.wikmark@08fri.se
Maria Bengtsson 2023

Maria Bengtsson

Föreningskontakt Skåne

0730-96 98 95 maria@skanefriidrott.org
Linnea Asservik 2023

Linnea Asservik

Föreningsansvarig Västsvenska

072-526 86 71 linnea.asservik@friidrott.se
Nadja Casadei 2023

Nadja Casadei

Föreningskontakt Östsvenska

0733-18 62 25 nadja.ostsvenska@friidrott.se
Avatar icon

Frida Bryntesson

Föreningsansvarig Södra Norrland

0730-773048 Frida.bryntesson@friidrott.se