Svensk Friidrotts kansli

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

E-post: info@friidrott.se

Stefan Olsson NY

Stefan Olsson

Generalsekreterare

070-349 21 41 stefan.olsson@friidrott.se

Ekonomi och administration

Avatar icon

Christina Berg

Ekonomiansvarig

070-343 10 03 christina.berg@friidrott.se
Ellinorjansson

Ellinor Jansson

Ekonomi och administration, föreningsbyten, övergångar

073-460 21 22 ellinor.jansson@friidrott.se

Marknad och kommunikation

Janlarsson

Jan Larsson

Marknadschef

070-379 86 22 jan.larsson@friidrott.se
Avatar icon

Tobias Skogs

Sälj, marknad

076-707 86 33 tobias.skogs@friidrott.se
Jonashedman

Jonas Hedman

Ansvarig Friidrottsstatistik.se

070-999 51 04 jonas.hedman@friidrott.se
Mathias Karlsson

Mathias Karlsson

Kommunikationsansvarig

070-989 48 32 mathias.karlsson@friidrott.se
Bild Annalena

Anna-Lena Pettersson

Kommunikatör

076-721 45 84 anna-lena.pettersson@friidrott.se
Bild Filip

Filip Lööv

Kommunikatör

076-721 45 83 filip.loov@friidrott.se
Svensk Friidrott Kommunikation

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Tävling och evenemang

Danielbergin

Daniel Bergin

Tävlingsansvarig

073-626 17 33 daniel.bergin@friidrott.se
Magnus M

Magnus Malmsborg

Evenemangsansvarig

073-263 12 33 magnus.malmsborg@friidrott.se
Microsoftteams Image

Hanna Strindhag

Marknads- och tävlingskoordinator

070-043 12 95 hanna.strindhag@friidrott.se

Föreningsservice, verksamhetsutveckling och utbildning

Bild Lova

Lova Hagerfors

Avdelningschef förening, verksamhetsutv., utbildning

070-509 98 71 lova.hagerfors@friidrott.se
Janne Wanhainen Kopiera

Janne Wanhainen

Utbildningsansvarig

072-454 59 69 janne.wanhainen@friidrott.se
Bjornlinden

Björn Lindén

Föreningsutv., projektstöd IF, ny regional organisation

073-539 84 74 bjorn.linden@friidrott.se
Fridahogstrand

Frida Hogstrand

Barn- & ungdomsansvarig

076-826 36 38 frida.hogstrand@friidrott.se
Avatar icon

Anna Båtelson Höjer

Projektledare Parafriidrott

072-564 91 90 anna.hojer@friidrott.se
Anna Jonsson

Anna Jonsson

Föreningssupport

070-698 17 79 anna.jonsson@friidrott.se
Avatar icon

Jenny Sundqvist

Motionslöpning & folkhälsa

072-506 07 06 jenny.sundqvist@friidrott.se
Avatar icon

Azuka Nnamaka

Trygghet & inkludering

0724-54 32 84 azuka.nnamaka@friidrott.se
Avatar icon

Marie Hedlund

Utbildning & utmärkelser

070-264 21 56 marie.hedlund@friidrott.se
Avatar icon

Gunilla Dahlén

Veteran- och vuxenfriidrott

gunilla.dahlen@friidrott.se

Kontaktpersoner distrikt

Avatar icon

Anna Bengtsson

Föreningsansvarig Södra Svealand

070-416 36 55 anna.bengtsson@friidrott.se
Avatar icon

Annica Larsson

Föreningsansvarig Södra Norrland

070-246 71 62 annica.larsson@friidrott.se
Avatar icon

Tony Kumpula

Föreningsansvarig Norra Norrland

072-383 37 95 tony.kumpula@friidrott.se
Avatar icon

Emma Granlund

Föreningsansvarig Norra Norrland

070–375 34 12 emma.granlund@friidrott.se
Avatar icon

Andreas Carlsson

Föreningsansvarig Västsvenska

070-208 86 43 andreas.carlsson@friidrott.se
Avatar icon

Sara Holmgren

Föreningskontakt Göteborg

0720-71 58 48 sara.holmgren@goteborgfriidrott.se
Avatar icon

Roland Ekström

Föreningskontakt Skåne

070-588 65 25 roland.ekstrom@pace.se
Avatar icon

Emma Ahlstrand

Föreningsansvarig Östsvenska

073-509 16 43 emma.ostsvenska@friidrott.se
Avatar icon

Christina Ridderstråle

Föreningskontakt Mittsvenska

070-814 41 01 ridderstrale.christina@gmail.com
Avatar icon

Bo Wikmark

Föreningskontakt Gotland-Stockholm

070-594 45 24 bo.wikmark@08fri.se

Landslag och elit

Kajsabergqvist

Kajsa Bergqvist

Förbundskapten

kajsa.bergqvist@friidrott.se
Petraericson

Petra Ericson

Team manager, landslagskoordinator

076-695 91 43 petra.ericson@friidrott.se
Dejan Egen Bild

Dejan Mirkovic

Sportchef

073-600 43 44 dejan.mirkovic@friidrott.se
Anders Axlid

Anders Axlid

Prestationscentrum kast

070-771 19 46 anders.axlid@friidrott.se
Torbjorn Eriksson

Torbjörn Eriksson

Prestationscentrum sprint/häck

073-068 23 75 torbjorn.eriksson@friidrott.se
Avatar icon

Johan Wettergren

Prestationscentrum medel/lång

070-778 61 52 johan.wettergren@friidrott.se
Avatar icon

Ulf Friberg

Prestationscentrum medel/lång

070-778 61 52 ulf.friberg@friidrott.se
Anders Moller

Anders Möller

Prestationscentrum hopp

072-254 09 74 anders.moller@friidrott.se
Avatar icon

Sofia Jäger Stenberg

Prestationscentrum mångkamp

070-314 55 08 sofia.jager-stenberg@friidrott.se
Avatar icon

Sofia Kuylser

Elitidrott & studier

076-698 47 46 sofia.kuylser@friidrott.se
Magnus Olsson

Magnus Olsson

Prestationscentrum Para

073-274 20 14 magnus.olsson@friidrott.se