De är Årets unga ledare 2022
27 MARS 2023 | 14:19
FOTO: DECA TEXT&BILD
Stort grattis säger vi till Anna Bergdén, IF Udd, och Marcus Julin, Hanvikens SK – Årets unga ledare 2022.
Med utmärkelsen Årets unga ledare lyfts unga förebilder och deras engagemang inom friidrotten. Ungdomskommittén har fått in flertalet nomineringar av fantastiska unga ledare som finns ute i landet. Bland de inkomna nomineringarna finns unga, drivande ledare som visar vägen och är inspirationskällor för andra.
Ungdomsrådet vill rikta ett stort tack till alla nomineringar och härmed presentera de två vinnarna av Årets unga ledare 2022, vilka hyllades på helgens förbundsårsmöte i Söderhamn:
Anna Bergdén, IF Udd
Motivering: För sin drivkraft att utveckla barn och ungdomar inom friidrotten. I sin förening IF Udd verkar Anna för ökat ungdomsinflytande inom friidrotten. Hon har organiserat uppstarten av föreningens ungdomsråd och dessutom sett till att rådet kontinuerligt har inflytande i föreningsstyrelsen. Hon är också ledamot i IF Udds styrelse samt i Östsvenska Friidrottsförbundets ungdomskommitté. Annas engagemang sprider glädje och utvecklar sin omgivning som friidrottare såväl som människor. Därför tilldelas Anna “Årets unga ledare 2022".
Marcus Julin, Hanvikens SK
Motivering: För sitt engagemang som funktionär i Hanvikens SK och Gotland-Stockholms friidrottsförbund. Marcus är ett tydligt exempel på att ungdomar spelar en viktig roll för friidrottens utveckling. Med sin kunskap och kompetens har han i tävlingssammanhang ansvarat för eltidtagning, anmälningar och att utbilda andra i att använda Easyrecord. Det är ett värdefullt engagemang som inspirerar fler till att vara funktionärer. Marcus vilja att utveckla friidrotten fyller också en viktig funktion i rollen som ledamot i Gotland-Stockholms ungdomskommitté. Därför tilldelas Marcus “Årets unga ledare 2022".
Årets unga ledare är en utmärkelse som har delats ut sedan 2020. Vinnare utses av Svensk Friidrotts ungdomskommitté i samarbete med Svensk Friidrotts utmärkelsekommitté.
Relaterade nyheter
Sedan flertalet år tillbaka har Svenska Friidrottsförbundet streamat tävlingar på Friidrottskanalen. Från och med 2026 finns nedtecknade riktlinjer för sändningarna vilka reglerar streaming av barn- och ungdomsidrott.
LÄS MER
Nestléspelen går in på sitt sjunde år. Tävlingarna har sedan starten aktiverat över 13000 barn genom att föreningar arrangerar minst tre tillfällen under året där alla som är 6–11 välkomnas att testa friidrott. "Det är ett otroligt bra initiativ som…
LÄS MER