Fullmatat, framtidsfokuserat och fysiskt styrelsemöte i Borås

I samband med Friidrotts-SM i Borås genomfördes styrelsemöte nummer 13/2021 fördelat över två dagar. Nu finns en rapport publicerad.

Efter att under det senaste dryga året genomfört alla möten digitalt och via Teams var det äntligen dags för förbundsstyrelsen att återigen få träffas. Något som uppskattades mycket av alla och inte minst av Caroline Gedin och Frida Näsman Fagerström som nyvaldes på förbundsårsmötet i mars och nu äntligen fick träffa sina styrelsekollegor fysiskt.

Under mötet ägnades hela torsdagen åt att diskutera det fortsatta arbetet och processen med Strategi 2025 under ledning av Caroline Gedin.

Ett par beslut fattades, bland annat gällande förbundsutvecklingsplanen år 2022-2023 och plan för återstartsstöd 2021-2022.

På mötet lämnades även ett antal intressanta rapporter och presentationer.

Läs mer om mötet HÄR.

/Mathias Karlsson

Relaterade nyheter

K Diskus 594
Dags att söka EA-sanktion utomhus 2027

Precis när utomhussäsongen 2026 börjar närma sig sitt slut är det dags att söka europeisk sanktion för utomhustävlingar 2027. Här finns datumen ni behöver hålla koll på.

LÄS MER