Årets ansökan till RIG och NIU har öppnat
11 AUGUSTI 2025 | 10:03
Varje år söker runt 300 friidrottare ett Riksidrottsgymnasium (RIG) eller Nationell Idrottsutbildning (NIU) i friidrott. Är du en av dem? Ansökan till RIG är öppen fram till 15 oktober och ansökan till NIU stänger 1 december.
Nu kan du som ska börja gymnasiet till hösten 2026 söka till något av friidrottens riksidrottsgymnasium (RIG) eller nationella idrottsutbildningar (NIU). Om du vill veta mer om gymnasieutbildningarna hittar du all information du behöver här.
Ansökan till RIG stänger 15 oktober 2025 och ansökan till NIU stänger 1 december 2025.
Vid frågor, kontakta Magnus Olsson.
Magnus Olsson
Prestationscentrum Para/Ansvarig elitidrott och studier
076-773 14 27 magnus.olsson@friidrott.seRelaterade nyheter
Förbundsårsmötet i mars beslutade att införa ett certifieringssystem för våra ungdoms-, junior-, och seniortränare. Arbetet har inletts och målet är att systemet ska implementeras i verksamheten till 2027 eller 2028.
LÄS MER
Nu är det dags att anmäla sitt intresse att delta i utbildningsprogrammet Eldsjäl 2.0. Det vänder sig till dig som är mellan 15 och 25 år och är ledare eller tränare inom friidrott.
LÄS MER