Afrikansk svinpest – påverkan på idrotten
14 SEPTEMBER 2023 | 09:36
RF hade i veckan ett informationsmöte om situationen med afrikansk svinpest och hur den påverkar viss idrott i det aktuella området.
Som bekant är ett stort område kring Fagersta och Norbergs kommun avstängt för vistelse i naturen på grund av den pågående svinpestsmittan där. Det innebär även att restriktioner har satts in för att i möjligaste mån inte sprida smittan vidare.
Det är förbjudet att vistas i skog och mark och alla aktiviteter utanför markerad tomt eller etablerad tävlingsbana är förbjudna. Det innebär att traillöpning och orientering inte får utföras i det aktuella området.
RF-SISU Västmanland har inlett samtal med de föreningar som påverkas av restriktionerna.
Har ni frågor, kontakta Jenny Sundqvist på Svensk Friidrott.
Relaterade nyheter
Precis när utomhussäsongen 2026 börjar närma sig sitt slut är det dags att söka europeisk sanktion för utomhustävlingar 2027. Här finns datumen ni behöver hålla koll på.
LÄS MER
Den 27 juni nyinvigdes Kvarnängens IP efter en helrenovering som bland annat resulterat i nya blå banor. Därmed kan tävlingar åter arrangeras i Nynäshamn.
LÄS MER