En hållbar organisation på plats

Start 2026 NYSTART. Med en ny organisation på plats inleds arbetet utifrån Svensk Friidrott 2030.

FOTO: SVENSK FRIIDROTT

Svenska Friidrottsförbundet har genomgått en omorganisation. "Det handlar om ett antal förändringar som genomförts för att Svensk Friidrott på sikt ska stå sig stark och utvecklas på bästa sätt", säger generalsekreterare David Fridell.

Inför 2026 gav Svenska Friidrottsförbundets styrelse i uppdrag åt generalsekreterare David Fridell att minska de årliga personalkostnaderna med 3–4 miljoner kronor. Detta för att säkerställa att organisationen blir ekonomiskt hållbar och på lång sikt kan leverera den verksamhet som Svensk Friidrott behöver för att utvecklas.

I förändringsarbetet har stor hänsyn tagits till Svensk Friidrott 2030, friidrottens nya strategi som under de kommande åren ska vara styrande för det nationella förbundet, och inspirerande och vägledande för distrikt och föreningar.

På vårens förbundsårsmöte i Uppsala informerades rörelsen om bakgrunden och den pågående processen och nu är den nya organisationen på plats.

– Sedan 2019 har vår personalstyrka ökat något samtidigt som vi har fått ett antal nya verksamhetsområden. Successivt har kostnaderna blivit för stora i förhållande till intäkterna och för att skapa en hållbarhet framåt har vi behövt göra vissa neddragningar. Samtidigt passar vi på att utveckla vårt sätt att arbeta, säger generalsekreterare David Fridell, som fortsätter:

– Personellt går vi tillbaka till ungefär samma styrka som vi hade 2019. Ett antal tjänster har minskat i storlek och ett par har helt försvunnit. Det har varit tuffa beslut att fatta men att inte göra något har inte varit ett alternativ. Sedan hoppas jag såklart att vi på sikt kan växla upp på vissa områden igen, vilket blir möjligt om vi lyckas öka våra intäkter.

– En sådan här process är aldrig rolig att gå igenom och jag vill verkligen tacka hela organisationen som jag tycker har visat en god förståelse för situationen. Det har varit många samtal och en hel del tråkiga besked att ge, men generellt har det varit en god dialog hela vägen. Och jag är övertygad om att vi nu går starkare ur den här processen.

Rent konkret har följande förändringar genomförts:

  • Max totalt 100 procents ordinarie tjänst finns nu kopplad till respektive prestationscentrum. Detta har inneburit minskade tjänstgöringsgrader för PC medel- och långdistans, PC kast samt PC sprint/häck.

  • Landslagskoordinering hanteras framöver av en deltidsanställd koordinator på hemmaplan. Det praktiska arbetet på landslagets olika resor löses främst genom begränsade uppdrag. Sammantaget har 1,5 tjänst minskat till hälften.

  • Rollen kopplad till vuxenfriidrott och folkhälsa på kansliets avdelning för föreningsservice och verksamhetsutveckling har tagits bort. Den här rollen har tidigare finansierats med RF-medel som nu riktas om enligt beslut på Riksidrottsmötet.

  • En heltidstjänst på avdelningen för utbildning och ledarskap har tagits bort.

  • Samtidigt har en ny tidsbegränsad heltidstjänst – Samordnare utbildning och distrikt – skapats på utbildningssidan. Tjänsten handlar dels om att ansvara för att stötta våra nio distrikt i arbetet med att genomföra sina basuppdrag inom utbildning; dels om att ansvara för utbildningsverksamhet och föreningsutveckling i två av våra distrikt: Södra och Norra Norrland. Tjänsten delfinansieras med bidrag som Norrlandsdistrikten nu väljer att avstå.

Utöver ovanstående förändringar, och frikopplat från den omorganisation som formellt var klar den 1 juli, har Hillevi Thor, avdelningschef på föreningsservice och verksamhetsutveckling, slutat. I samband med detta har avdelningarna för föreningsutveckling och utbildning slagits ihop och Lova Hagerfors, tidigare utbildningschef, är numera chef för den nya avdelningen.

– Det är sammantaget en relativt stor personalneddragning och det är självklart att vi nu kommer att behöva prioritera bort vissa saker som vi tidigare har gjort, säger David Fridell, som vinnlagt sig om att inte minska något på marknads- och kommunikationssidan.

– För att möta framtiden på bästa sätt kommer det bara bli allt viktigare för oss att både bibehålla och öka de intäkter vi har på marknadssidan, medel som till skillnad från pengarna från RF är fria och kan användas till viktiga verksamhetssatsningar framöver.

Avslutningsvis pratar Fridell om vikten av att i samband med omorganisationen också prova delvis nya arbetssätt.

– Alla avdelningar berörs av omorganisationen då arbetsuppgifter kommer att omfördelas och prioriteringar kommer att behöva göras och nya arbetssätt implementeras. Vi håller just nu på att undersöka hur vi kan jobba mer i avdelningsöverskridande team.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Jesper Arbinge F 3,5 7095
Nytt om regler och tävlingsbestämmelser

Svensk Friidrott genomför för närvarande den största omarbetningen av tävlingsregler och tävlingsbestämmelser sedan tidigt 1980-tal, och kommer under 2026 att publicera två olika böcker som tillsammans sätter ramarna för hur tävlingsverksamhet i frii…

LÄS MER