Tävlingar – snart tillgängliga för fler

Med nuvarande restriktioner stryks resultaten för de aktiva födda tidigare än 2002 som tävlat utan klarade elitkvalgränser eller dispens. Inom kort går Svensk Friidrott ut med vad som gäller från 1 juni och framåt.

Under de senaste dagarna har det förekommit att aktiva som är födda 2001 och tidigare, och inte har klarat resultatgränserna ”nationell elit” eller uttryckligen fått dispens för att delta i tävlingar av Svensk Friidrotts sportchef, dykt upp i resultatlistor från friidrottstävlingar i Sverige. Dessa resultat kommer i efterhand att strykas från resultatlistorna eftersom de är gjorda av aktiva som inte har tävlingstillstånd.

Till och med den 31 maj gäller följande ramar för tävlingsverksamhet.

För elitaktiva

För barn och ungdomar

Vi återkommer senare i veckan med vilka riktlinjer som ska gälla från och med 1 juni.

Relaterade nyheter

Senior Talent Award
Senior Talent Award till Svensk Friidrott

Svensk Friidrott har fått ta emot Sveriges Marknadsförbunds pris Senior Talent Award för sitt arbete med veteranfriidrott. "Det är med stolthet och glädje vi ser att det uppmärksammas på det här sättet", säger generalsekreterare David Fridell.

LÄS MER