Toralf Nilsson nominerad till Riksidrottsstyrelsen

Toralf Nilsson Toralf Nilsson.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Toralf Nilsson föreslås sitta kvar i Riksiidrottsstyrelsen även efter Riksidrottsmötet i Uppsala i slutet av maj.

Under Riksidrottsmötet den 26–28 maj i Uppsala kommer den nya Riksidrottsstyrelsens sammansättning att fastställas och nu har valberedningen kommit med sina förslag till ledamöter. Bland dessa finns glädjande nog friidrottens Toralf Nilsson, som redan sedan tidigare sitter i styrelsen och nu kandiderar för omval. 

Toralf Nilsson har varit aktiv, tränare, funktionär, tävlings- och evenemangsarrangör och ledare inom många olika verksamhetsområden. Till stor del har han varit ideellt engagerad inom idrotten, men han har även varit anställd som tjänsteman och chef under ett antal år. Han är nu bland annat ordförande i internationella kommittén. 

Som ordförande i Riksidrottsstyrelsen föreslår valberedningen Karl-Erik Nilsson, tidigare ordförande i Svenska Fotbollförbundet. 

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Senior Talent Award
Senior Talent Award till Svensk Friidrott

Svensk Friidrott har fått ta emot Sveriges Marknadsförbunds pris Senior Talent Award för sitt arbete med veteranfriidrott. "Det är med stolthet och glädje vi ser att det uppmärksammas på det här sättet", säger generalsekreterare David Fridell.

LÄS MER