Annons

Anmäl dig till att bli Förbundsbanmätare

20220702 150010

Om du vill gör en uppskattad insats för svensk löpning och stämmer in på beskrivningen ”älskar löpning, noggrann med detaljer, bekväm med matematiska uträkningar samt säker cyklist” tveka inte att anmäla dig till vårens banmätarkurs!

Annons

Utbildningen vänder sig till dig som vill lära dig att mäta banor för löptävlingar på väg med den i reglerna föreskrivna metoden, det vill säga mätning som sker med en cykel utrustad med en så kallad ”Jones Counter”.

Efter genomgången utbildning finns möjlighet att – om man visat nödvändig kompetens i praktik och teori – bli utsedd till Förbundsbanmätare, vilket ger behörighet att utföra officiella kontrollmätningar.

Läs mer och anmäl dig senast 26 mars här

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Rig (1)
Årets ansökan till RIG och NIU har öppnat

Varje år söker runt 300 friidrottare ett Riksidrottsgymnasium (RIG) eller Nationell Idrottsutbildning (NIU) i friidrott. Är du en av dem? Ansökan till RIG är öppen fram till 15 oktober och ansökan till NIU stänger 1 december.

LÄS MER