Ny utbildningsplattform lanseras

Konferens X1644 (4)

Under året har det pågått ett omfattande arbete tillsammans med SISU Förlag med att bygga Svensk Friidrotts nya utbildningsplattform. Snart är arbetet klart och 9 december lanseras plattformen.

I första skedet kommer tre av friidrottens stora tränarutbildningar att finnas tillgängliga i nya hybrida format på plattformen, för genomförande i distrikten 2025. 

Under 2025 kommer friidrottens övriga utbildningar att utvecklas, uppdateras och digitaliseras. Arbetet med ungdomstränarutbildningen är redan i gång.

Relaterade nyheter

RIG-2027
Ansökan till RIG och NIU är nu öppen

Varje år söker runt 300 friidrottare ett Riksidrottsgymnasium (RIG) eller Nationell Idrottsutbildning (NIU) i friidrott. Är du en av dem? Ansökan till RIG är öppen fram till 15 oktober och ansökan till NIU stänger 1 december.

LÄS MER