Förstärkning i förbundsdomarstaben
27 FEBRUARI 2026 | 14:46
FOTO: DECA TEXT&BILD
Inför sommarens VSM har Trångsvikens IF och Östersunds GIF fått förstärkning genom fyra nya förbundsdomare.
Efter att ha blivit godkända på regelprovet för förbundsdomare kan vi gratulera Trångsvikens IF och Östersunds GIF till en rejäl förstärkning i funktionärsorganisationen inför sommarens Veteran-SM.
Jonas Milton är numera godkänd som allmän förbundsdomare, Fredrik Lindberg som förbundsdomare i löpning, Jonas Panther som förbundsdomare i hopp och Jonas Flinkberg som förbundsdomare i kast.
Svensk Friidrott gratulerar och önskar lycka till med sommarens stora tävling på Hofvallen!
Relaterade nyheter
Elitlöparen och mångfaldiga SM-medaljören Mohammadreza Abootorabi har lämnat sin egen elitsatsning och börjat på en ny bana – bland annat som ledare för Miniorlandslaget. ”Det har förändrat mig som person”, säger han.
LÄS MER
I samband med Lidingöloppet i september anordnas en EPOS-träff i Stockholm för kvinnliga elittränare från bland annat NIU och RIG.
LÄS MER