Hög tid för sanktionsansökan gällande utomhussäsongen 2022
14 SEPTEMBER 2021 | 11:00
Den 30 september är sista dag för att ansöka om nationell sanktion gällande utomhustävlingar 2022.
Nationell sanktion ska sökas för tävlingar som främst vänder sig till aktiva från ett större geografiskt område än det direkta närområdet och som ska finnas med i tävlingskalendern på friidrott.se.
För långlopp gäller att lopp som väntas ha mer än 200 anmälda ska söka central sanktion. Ansökan görs i FRIDA-systemet, som finns tillgängligt via föreningens IdrottOnline. Här finns information om ansökan via FRIDA-systemet.
Den nuvarande distriktsorganisationen byts från årsskiftet ut till de nya regionerna. Detta påverkar dock inte hur föreningarna praktiskt gör sin ansökan just nu då de nya regionerna ännu inte finns som juridiska personer. En överflyttning från de nuvarande distrikten till de nya regionerna kommer ske efter årsskiftet -21/-22.
För att inte välja ett datum som krockar med något mästerskap, någon landskamp med mera är det bra att titta i det Centrala tävlingsprogrammet 2022.
/Mathias Karlsson
Relaterade nyheter
Nu är det dags för föreningar och distrikt att inkomma med förslag på stipendiater till Edvin Wide-stipendiet och Ungdomsfonden.
LÄS MER
På European Athletics kongress i Georgien utsågs Armand Duplantis för tredje gången till Årets friidrottare i Europa. Mycket fina utmärkelser gick även till Anders Borgström och Anna Palmerius.
LÄS MER