Annons
Riktlinjer för internationell tävling utomhus 2025
30 SEPTEMBER 2024 | 09:00

Europeiska Friidrottsförbundet har nyligen kommit ut med riktlinjer för arrangörer som vill ansöka om internationell sanktion för utomhustävlingar (arena, mångkamp och gång) under sommaren 2025.
Annons
Ansökningstiden för EA-sanktioner (World Athletics Continental Tour, World Athletics Combined Events Tour och World Athletics Race Walking Tour) på nivåerna Silver, Bronze och Challenger går ut den 10 november.
Arrangörer som är intresserade av att ansöka om sanktion för internationell tävling – kontakta Daniel Bergin för mer information (kontaktuppgifter nedan).
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Sverige har fått sin första internationella banmätare på A-nivån, det vill säga en person som är behörig att kontrollmäta bansträckningar där internationella mästerskap på väg ska genomföras. Grattis säger vi till Mikael Hill!
LÄS MER
Från och med den 1 juli 2025 kommer nya regler att gälla för LOK-stödet. Den största förändringen är att den nedre åldersgränsen sänks till 6 år. Personer med funktionsnedsättning omfattas fortfarande oavsett ålder.
LÄS MER