Siv Karlström instruerade gång under turné i Skåne
29 NOVEMBER 2023 | 16:00
Visste ni att det finns en gånginstruktör inom förbundet? Hon heter Siv Karlström och hon besöker gärna föreningar för att instruera gång och få fler föreningar att starta gångverksamhet.
Siv Karlström arbetar som gånginstruktör för Svenska Friidrottsförbundet. En tjänst skapad för att instruera och locka fler till att testa gångsporten. Hon har besökt olika föreningar och distrikt, och under höstlovet var hon i Skåne under fyra dagar och besökte lika många städer.
Siv startade resan i Lund där hon var ledare under ”Höstlovskollo” för barn mellan 7–12 år, hela förmiddagen bedrev Siv gångaktiviteter för barnen och det uppskattades av både barn och deras ledare. Senare på kvällen i Lund, och övriga kvällar i Höganäs, Hässleholm och Eslöv väntade ledarträffar som bedrevs både utom- och inomhus, med både praktiska och teoretiska inslag, för ett flertal nyfikna ledare och tränare från olika föreningar runt om i distriktet.
Deltagarna visade upp ett stort engagemang och intresse av att omgående starta upp någon typ av gångverksamhet i sina respektive föreningar. De ser också hoppfullt på framtiden och önskar utbilda nya domare så att de kan påbörja tävlingsverksamhet i distriktet.
Relaterade nyheter
Med fem dagar kvar till sista nomineringsdag den 31 januari har valberedningen fått in nomineringar från endast fem avsändare. Valberedningen önskar nu att föreningar och distrikt kommer in med fler nomineringar inför det stundande förbundsårsmötet.
LÄS MER
Förbundsårsmötet närmar sig med stormsteg och nu är det dags att nominera kandidater till bland annat förbundsstyrelse och valberedning.
LÄS MER