Till långloppsarrangörer: Skicka in resultatlistorna
29 JUNI 2023 | 11:16
 
					FOTO: DECA TEXT&BILD
Det har tävlats mycket på väg, terräng, trail med mera under våren och försommaren och det är viktigt att resultatlistorna skickas till Svensk Friidrott.
Den första intensiva halvan av långloppsåret är avklarad där vi gläds åt att det arrangerats fler lopp jämfört med 2022. För att vi ska kunna erbjuda en bra resultatservice på friidrottsstatistik.se är det viktigt att alla arrangörer tar ansvar för att resultatlistor mejlas till resultat@friidrott.se inom fem dagar efter avslutat lopp.
Resultatlistor från långlopp måste alltså till skillnad från arenatävlingar skickas per mejl och det är arrangörsföreningens ansvar att så sker.
Ny resultatmall
Från och med 2023 är det en ny mall som gäller för resultatlistor för långlopp. Detta för att underlätta inläsningen och automatisera mängdstatistiken i form av antal anmälda och antal deltagare. Därför är det viktigt att inte bara startande finns med utan även de som inte startade (DNS – Did Not Start).
Arrangören ansvarar för resultatlistan
Det är arrangörsföreningens ansvar att en korrekt resultatlista mejlas till resultat@friidrott.se. Av praktiska skäl kan det göras av tidtagningsföretaget om man anlitar ett sådant. Men det är alltid arrangörens ansvar att se till att det blir gjort.
Läs mer om resultatrapportering för långlopp
/Jonas Hedman
Relaterade nyheter
 
										Nu är det dags för föreningar och distrikt att inkomma med förslag på stipendiater till Edvin Wide-stipendiet och Ungdomsfonden.
LÄS MER 
										På European Athletics kongress i Georgien utsågs Armand Duplantis för tredje gången till Årets friidrottare i Europa. Mycket fina utmärkelser gick även till Anders Borgström och Anna Palmerius.
LÄS MER