Full fart på Miniorlandslaget i Campushallen

Minior3 (1)

Under tre och ett halvt år har Linköping GIF haft sin Miniorlandslagsverksamhet och när det var dags för julavslutning kom nästan 30 barn från Skäggetorp till Campushallen för att vara med. ”Den energi och glädje som barnen utstrålar genom att få vara en del av Miniorlandslaget är obeskrivlig”, säger Frida Nikesjö, projektledare.

Miniorlandslaget är ett samarbete mellan Svensk Friidrott, friidrottsklubbar runt om i hela landet och Svensk Friidrotts mångåriga partner Atea för att få barn i utsatta områden i rörelse och få testa friidrott. I Linköping är Linköping GIF ansvarig förening och det är framför allt området Skäggetorp som är i fokus. 

Verksamheten har nu funnits i tre och ett halvt år. En gång i veckan organiseras friidrottsträningar och en vanlig träning kommer det mellan 15 och 25 barn mellan 7 och 13 år.

– Den energi och glädje som barnen utstrålar genom att få vara en del av Miniorlandslaget är obeskrivlig. Att få nå ut till de barn som har det svårt hemma och få just de barnen att bli sedda, och se dem lyckas och blomstra är en obeskrivlig känsla som projektledare. Det är därför jag brinner för detta, säger Frida Nikesjö som är projektledare för Minorlandslaget i Linköping.

Förutom att man får in barn i idrottsverksamhet, barn som tidigare ofta har stått utanför, är Minorlandslaget även en perfekt språngbräda för unga ledare som får vara en del av träningarna och barnens idrottande.

Målet är att barnen ska hitta rörelseglädje och aktivitet, känna gemenskap och få kompisar inom idrotten, och på det sättet få barn och unga i utsatta områden att hitta ett alternativ till kriminalitet och att hamna i fel sällskap. Dagen före julafton var det dags för julavslutning i Campushallen och inte mindre än 27 barn kom för att vara med, bland dem några nya förmågor som testade friidrott för första gången.

Det bjöds på en mångkamp i form av en lekfull tävling med flera av barnens favoritgrenar, 60 meter, kula, längd och höjd samt avslutande 200 meter. Tre unga ledare var även de med för första gången och fick genomgång av Frida hur starter fungerar och hur man håller i de olika grenarna.

– Den riktiga favoritgrenen blev 60 meter då vi använde en riktig startpistol, berättar Frida Nikesjö.

Miniorlandslaget i Linköping tränar i vanliga fall i en bollhall i Skäggetorp, men förhoppningen är givetvis att få med några av barnen till Linköping GIF:s ordinarie träningar i Campushallen.

Efter julfika med lussebullar och pepparkakor fick barnen jullov från träningarna som kommer att dra igång igen under början av 2026.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

YALA 2025
YALA 2025: Ungas idéer formar framtidens friidrott

Under YALA-omgången 2025 har unga ledare från hela landet genomfört projekt med ett gemensamt syfte: att stärka svensk friidrott genom ökad delaktighet, gemenskap och trygghet. Här följer en sammanställning av de initiativ som genomförts – alla drivn…

LÄS MER