Fyll Stadion och föreningskassan med Biljettkampen!
25 MARS 2023 | 10:54
FOTO: DECA TEXT&BILD
Biljettkampen är en chans för alla friidrottsföreningar och träningsgrupper att tjäna en hacka samtidigt som vi tillsammans fyller Stockholms Stadion med Finnkampsupporters i september.
Vad är då Biljettkampen? Jo, de föreningar och träningsgrupper som engagerar sig i Biljettkampen säljer Finnkampsbiljetter och för varje såld biljett går hundra kronor rakt in i kassan där de kan förvandlas till träningsläger, tävlingsresor eller utrustning.
Ni kan välja om ni vill delta i Biljettkampen med hela föreningen eller om ni som enskild träningsgrupp vill haka på och dra in pengar till just er verksamhet.
Biljettkampen kommer att pågå från och med förbundsårsmöteshelgen 25–26 mars till och med den 30 juni 2023. Finnkampen arrangeras den 2–3 september.
För att bli en del av Biljettkampen behöver ni bara anmäla ert intresse till biljett@friidrott.se så hjälper vi er att komma i gång.
Relaterade nyheter
Svenska Friidrottsförbundets styrelsen har beslutat om flera nya regeluppdateringar som gäller för juniorer och ungdomar. Besluten togs vid förra veckans styrelsemöte.
LÄS MER
Med tolv dagar kvar till sista nomineringsdag den 31 januari har valberedningen enbart fått in nomineringar från Mittsvenska och Spårvägen. Valberedningen hoppas att det nu blir bättre fart ute rörelsen och att många nomineringar kommer in inför det…
LÄS MER