Annons
Fyll Stadion och föreningskassan med Biljettkampen!
25 MARS 2023 | 10:54

FOTO: DECA TEXT&BILD
Biljettkampen är en chans för alla friidrottsföreningar och träningsgrupper att tjäna en hacka samtidigt som vi tillsammans fyller Stockholms Stadion med Finnkampsupporters i september.
Annons
Vad är då Biljettkampen? Jo, de föreningar och träningsgrupper som engagerar sig i Biljettkampen säljer Finnkampsbiljetter och för varje såld biljett går hundra kronor rakt in i kassan där de kan förvandlas till träningsläger, tävlingsresor eller utrustning.
Ni kan välja om ni vill delta i Biljettkampen med hela föreningen eller om ni som enskild träningsgrupp vill haka på och dra in pengar till just er verksamhet.
Biljettkampen kommer att pågå från och med förbundsårsmöteshelgen 25–26 mars till och med den 30 juni 2023. Finnkampen arrangeras den 2–3 september.
För att bli en del av Biljettkampen behöver ni bara anmäla ert intresse till biljett@friidrott.se så hjälper vi er att komma i gång.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Sverigevandringen är ett rikstäckande evenemang där Svenska Friidrottsförbundets medlemsföreningar arrangerar egna vandringsevent under vecka 36 och 37 2025.
LÄS MER
Svenska Friidrottsförbundet söker en evenemangsansvarig. Anställningen är ett vikariat på 100 procent under perioden september 2025 – april 2026.
LÄS MER