Internationell sanktion för inomhustävling 2025?

Indoor Tourmobil Indoor Tour

Utomhussäsongen 2024 är i full gång, men redan nu är det dags att fundera på om ni vill arrangera en inomhustävling med internationellt startfält under 2025. Och det är snabba ryck – den 3 juni ska ansökan vara inne.

Om ni i föreningen har planer på att arrangera en inomhustävling med internationellt startfält och prispengar under inomhussäsongen 2025 är det dags att ansöka om sanktion från Europeiska Friidrottsförbundet för World Athletics Indoor Tour-tävling på Silver-, Bronze- eller Challenger-nivå. Om det låter intressant, kontakta Svensk Friidrotts tävlingsansvarige Daniel Bergin på mejl omgående, så får ni ta del av de villkor som gäller för de olika europeiska sanktionsnivåerna.

Ansökan om europeisk sanktion ska vara ifylld av arrangören och tillstyrkt av Svenska Friidrottsförbundet senast den 3 juni.

Daniel Bergin 2025

Daniel Bergin

Tävlingsansvarig

073-626 17 33 daniel.bergin@friidrott.se

Relaterade nyheter

Fåm26
Öka takten de sista fem dagarna – nominera nu!

Med fem dagar kvar till sista nomineringsdag den 31 januari har valberedningen fått in nomineringar från endast fem avsändare. Valberedningen önskar nu att föreningar och distrikt kommer in med fler nomineringar inför det stundande förbundsårsmötet.

LÄS MER