Lyckad kastträff i Växjö – "Många har gått framåt"
02 DECEMBER 2024 | 17:43
FOTO: DECA TEXT&BILD
Sveriges bästa aktiva i de tunga kastgrenarna samlades tillsammans med sina tränare i helgen vid Prestationscentrum kast i Växjö för en utvecklingsträff. "Många aktiva har gått framåt i höst, det ska bli spännande att följa utvecklingen framåt", säger Anders Axlid, ansvarig vid Prestationscentrum kast.
På programmet stod naturligtvis en hel del träning men även tester, screening, individuella samtal och en sammanfattning av vad som framkommit vid de senaste årens Coaching Summit Series arrangerade av Europeiska Friidrottsförbundet.
– Det är alltid värdefullt och inspirerande att träffas och stämma av vid denna tidpunkt på året inför det som komma skall. Även den spontana dialogen mellan församlade kastare och tränare är viktig att ges tid, säger Anders Axlid, ansvarig vid Prestationscentrum kast.
– Många aktiva har gått framåt i höst, det ska bli spännande att följa utvecklingen framåt.
Relaterade nyheter
Nu är det dags för föreningar och distrikt att inkomma med förslag på stipendiater till Edvin Wide-stipendiet och Ungdomsfonden.
LÄS MER
På European Athletics kongress i Georgien utsågs Armand Duplantis för tredje gången till Årets friidrottare i Europa. Mycket fina utmärkelser gick även till Anders Borgström och Anna Palmerius.
LÄS MER